Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am pierdut in recurs, este corect?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am pierdut in recurs, este corect?

Buna ziua,
Am si o intrebare si solicit un raspuns urgent:
Am o sntinta judecatoreasca definitiva si irevocabila data de Curtea de Apel Craiova si o hotarare facuta devinitiva deJudecatoria Tg/Jiu, hotara care a pus/o in executare la un an dupa de ce am facut-o devinitiva, societatea cu care ma judec mi-a facut contestatie la executare. Pe perioada 2010 -2012 aceasta societate m-a chemat pe instanta de judecata punandu/si chiar si un expert contabil pentru calcularea sumei obtinute in urma executarii. La fiecare termen de judecata la Tribnalul Bucuresti mi s/a dat dreptate, inclusiv firma a recunoscut ca erau drepturile mele, chiar trebuia sa iau mai mult decat mi se daduse in urma executarii. Anul trecut in mai 2011 mi se da o sentinta prin care se respinge recursul societatii respective, se resping toate captele de cerere formulate de acesta si mi se da castig de cauza. Insa aceasta societate face recurs mai departe la Tribunalul Bucuresti depund motive de recurs suplimentare si ise da castig de cauza impunandu/se sa returnam totul inapoi fiindca noi nu avem nici un drept ne mai tinandu/se cont ca exista doua hotarari definitive si irevocabile in baza carora sa facut executarea.
Din motive de securitate nu dau numele firmei dar pot sa spun ca infleunta asupra deciziilor pentru aceasta societatea este firma de avocatura [Editat]. Oare este corect ce se intampla ?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Pentru firma e corect.
Pentru Dvs., nu.
E ca la votare: conteaza cine numara...
Ce trebuie sa fac pe mai departe?
ca banii nu ii dau inapoi, mai ales ca am doua sentinte civile definitive si irevocabile?
Astept raspuns urgent. Multumesc .
Incercati sa mergeti la avocat cu toate hotararile pentru a va lamuri in concret.
Este greu de spus ceva fara sa se cunoasca la modul concret situatia si despre ce hotarari este vorba.
Există Încheiere de executare?
da, dar din partea mea ei doar au castigat ulterior in instanta si au cerut intoarcerea exzecutarii prin hotararea judecatoreasca care a ramas irevocabila fara drept recurs.