avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Activitate CVD

Activitate CVD

Buna seara,

As dori sa va cer sfatul in ceea ce priveste doua aspecte, daca imi permiteti.
Sa va descriu putin situatia in termeni legali: am divortat la notar in luna ianuarie a acestui an, iar custodia copilului s-a stabilit de comun acord sa fie a ambilor parinti, iar sotul plateste pensie alimentara.

1. Recent am obtinut o bursa universitara de stagiatura de practica intr-o tara straina, eu nefiind angajata in acest moment ci studenta; program ce presupune plecarea mea timp de doua-trei luni (inca incerc sa primesc confirmare de ajustare a progr. la 2 luni numai). in acest timp copilul va ramane in grija bunicilor (daca tatal este de acord) si aici doresc sa va intreb ce documente trebuiesc intocmite, in cazul in care tatal copilului este de acord, si de asemenea care este procedura in cazul in care dansul nu este de acord ca micutul sa fie lasat in grija bunicilor.

Tot la acest aspect, ma intreb daca este de acord si facem formalitatile necesare, in viitor va putea el sa intoarca acest aspect impotriva mea, si pe baza faptului ca am plecat din tara doua luni sa incerce sa obtina custodia totala a copilului ?

Dar in cazul in care el pleaca din tara inaintea mea (caci asta imi spune de mult, dar nu face nimic) atunci eu voi mai fi obligata sa ii spun de plecarea mea?

2. Aspectul acesta se refera la custodia comuna a tatalui doar scriptica, deoarece, in acest moment cand copilul este mic ( 5 ani) tatal sau nu se implica deloc in cresterea si educarea lui, ci doar il viziteaza odata pe saptamana, il ia la un film, la mall, in parc...cateva ore doar, si il suna aproape in fiecare zi.
Intrebarea mea este daca pot obtine evidente ale acestui fapt, si care ar putea fi ele, (ma gandesc daca de la gradi imi pot da ceva la mana cum ca numai eu si bunica il ducem si il luam de la gradi si activitati, si niciodata tatal lui) si daca mai exista un alt mod de a dovedi ca numai eu ma ocup de copil...
Si ce sanse am ca pe aceasta baza, in timp sa cer eu custodia totala a copilului, daca ar fi posibil ?

Va multumesc mult, stiu ca este complicata situatia, dar ma intreb daca exista divort cu copii de natura mai simpla...
Buna Joha
Multumesc pt.raspuns ...din intamplare nu sunt unicul copil ci mai am o sora care mai mult ca sigur nu se va gandi la a pune mana pe apt.mele.
Dar in cazul in care eu voi fi inregistrata ca co-proprietar al apt.iar dupa moartea parintilor proprietari titulari de altfel voi beneficia in mod automat de dreptul total al apt.devenind astfel unicul titular ? Sau prin testament s-ar putea realiza transferul de proprietate fara alte complicatii (ex.cheltuieli inutile sau partaj in caz de divort, si/sau drept de mostenire a surorii )
Sper ca am fost explicita daca nu ma bucur sa elaborez mai departe..
Multumesc inca odata pt.timpul acordat.
O seara buna

Buna ziua
Am si eu nevoie de consultanta d-vs specializata in ceea ce priveste schimbarea proprietarului unui sau a mai multor propietati.
Sa fiu mai explicita ma intereseaza cea mai putin costisitoare, cea mai ieftina varianta legala si totodata si cea mai sigura.
Eu am achizitionat doua apartamente pe numele tatalui si al mamei mele caci la acel moment nu ma aflam in tara insa acum doresc sa le trec pe numele meu fara a fi necesar a se face contract de vanzare-cumparare ci mai de graba "donatie " de la parinte la copil. (cum am auzit ca ar fi posibil cu minimum de cheltuieli notariale si totodata fara a se imparti aceste proprietati in cazul nedorit al unui partaj de divort. Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat.
Buna Seara,

As dori sa aflu si eu procedura pentru a primi alocatia pt copil de peste 2 ani. Am auzit ca trebuie sa depun un alt dosar cu nu stiu ce fel de informatii, pt a primi cei 42 lei in continuare...nu inteleg de ce e nevoie de alt dosar cu aceleasi informatii mai mult ca probabil ( date mama si copil). Transferarea acestor informatii ar trebui sa se faca automat, doar sintem in era tehnologiei...si noi tot plimbam hirtoage de la o institutie la alta..Va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva informatii despre ce acte trebuie sa depun si unde..
Va multumesc forte mult.

CVD
Răspuns la discuția Mutatie in BI sau Flotant
Buna Seara,
Va multumesc foarte mult pentru informatiile procurate. Asa cum mi-ati recomandat, voi merge intr-adevar miine la oficiul pt imigrari sa ne informam in privinta actelor necesare pt a incepe demersurile. la fel si u voi merge la sectia de politie respectiva si voi solicita informatii despre actele necesare mutatiei. In privinta administratorului, am accesat site-ul primariei sectorului 2, dar aceste informatii nu sint disponibile, nu exista nici o rubrica:administratori atestati, si am dat si un search pe internet si nu listeaza nimic primaria sect. 2. Totusi cum pot verifica aceasta informatie ?
Va multumesc din nou.
Buna seara,
Am si eu o problema la care solicit raspuns, va rog foarte frumos.
Sint divortata de peste doi ani si am o fetita de 4 ani pe care o cresc singura, locuind la parintii mei.
Tatal fetitei inca de cind s-a nascut, nu si-a exercitat niciodata in nici un fel absolute nici una dintre atributiile unui tata. Am fost casatoriti aproape un an, dupa care am decis sa divortez vazind ce fel de om era cu adevarat si vazind ce viitor eu si copilul vom avea. Incepuse sa lipseasca si noptile de acasa, de munca nu era interesat, nu avea servici si nici nu planuia sa gaseasca ceva, deci era trist, nu aveam bani de mincare, haine, cele de trebuinta copilului, si nu am mai putut sta in acel climat bolnav, impreuna cu copilul meu. In fine de patru ani parintii mei m-a ajuta sa-mi cresc fetita, la momentul divortului nu am avut nici o pretentie de pensie alimentara de la el, stiind ca nu va avea de unde, si ca nu se va obosi, si efectiv nu am vrut sa mai aud de el niciodata, sa nu aiba nici un drept asupra copilului.
El m-a tot somat in trecut sa fac testul AND al copilului, pe banii mei, si nu am fost de acord. Nu mi s-a parut normal sa platesc tot eu, mama care isi creste singura copilul, pentru a afla paternitatea copilului de care el era interesat. Nu i-am refuzat dreptul testului AND la momentul acela, numai ca nu am vrut sa-l platesc eu. Nu am mai auzit de el de vre-o doi ani, insa acum m-a dat in judecata pentru a face testul ADN si cred eu ca scopul lui pe timp indelungat ar fi sa-mi ia copilul. Am avut infatisare la process azi si am fost socata de cum mi s-a vorbit de catre judecatoare. Am zis ca intre timp nici eu ni mai sint de acord cu testul AND, ca nici nu mai conteaza acum dupa patru ani daca el crede sau nu ca e tatal copilului, atita vreme cit el nu s-a interesat niciodata de fetita. Nici macar odata. Mi s-a raspuns ca eu nu am nici un drept sa decid daca sa se faca sau nu testul ADN. Oare asa e ?
Si ce demers as putea eu face astfel incit sa nu mai fim hartuite niciodata de acest om, caruia defapt nu ii pasa deloc. Va inchipuiti ca efectiv mi-e frica de siguranta fetitei si de integritatea ei fizica si psihica in viitor. Nu stiu la ce sa ma astept de la acest om, care pe de o parte nu suna niciodata, sau nu viziteaza niciodata fetita, dar in schimb vrea sa stie dupa patru ani daca e tatal ei, si eventual sa isi reintre in drepturi legale, ca paternale, va asigur, nu-l intereseaza. Va rog mult sa ma indrumati in ce directie trebuie sa ma indrept, ca nu mai stiu ce sa fac si ce sa cred…
Multumesc foarte mult pentru timpul D-vs.
Buna Seara,

Am si eu nevoie de un sfat. Am problme cu administratorul de cind m-am mutat in bloc si in seara asta mi-a venit cu o scrisoare scrisa de asociatia de locatari, care e formata din prietenii dinsului, anume vecinul de sus si cel de jos cu care de altfel, am numai probleme si cu ei. Al de sus bate mereu, tot face cite ceva, mobila am inteles, al de jos bate in teava mereu, chipurile il deranjeaza copilul meu de un an jumate..nici nu pot sa merg in casa mea. Am inteles ca administratorul de fapt, nu are licenta, sau aprobare, nu stiu in fine ce studii si aprobari le trebuie pt. a fi administratori. Dar as vrea sa stiu in acest caz, ce as putea sa fac eu pt. a-l reclama sa i se rezilieze aceasta pozitie pe care o ocupa fara acte in regula. Si unde verifica daca intr-adevar are sau nu licenta respectiva. In fine, situatia in care am nevoie de sfat mai e inca una: In seara asta a venit cu o scrisoare scrisa de catre el si semnata de asociatia de locatari, in care ne someaza ca in 15 zile sa ne facem mutatia in BI sau flotant din care sa reiasa adresa asta la care stam acum, nu in blocul de peste drum unde am stat pina in Ianuarie 2011, la parintii mei. Totodata, sotul meu e de nationalitate indiana si are carte de rezidenta, inregistrata tot la adresa parintilor. As vrea sa stiu si eu ce legislatie exista in domeniu si ce penalitati am putea suferi si eu si sotul meu (cu statut diferit) daca nu vom respecta acest termen, sau daca nu vom face nici o mutatie sau flotant. Cu atit mai mult cu cit apartamentul e pe numele parintilor mei, si nici unul din numele meu sau al sotului nu apare pe certificatul de proprietate. Va rog mult de tot sa ma ajutati, sa-mi spuneti ce rau poate reiesi din toata treaba asta. Multumesc foarte mult pt. timpul D-vs.