avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1892 soluții astăzi
Forum Activitate opreanicole

Activitate opreanicole

Răspuns la discuția Furtul intre soti se pedepseste?
Va multumesc pt.raspuns-ul dvs,el este fugit din tara,nu stiu unde,urmeaza sa l gaseasca politia,ideea este ca daca este plecat intr o alta tara,imi poate face la notariat aceasta declaratie in care renunta la drepturile lui si sa mi o poate trimite in tara in original?este valabila?vreau sa renunte,deaorece ma voi lovi de el pt.orice vacanta in care vreau sa plec cu fiica mea din tara,necesita procura,unde sa l caut,ca nu stiu unde.....va multumesc anticipat.
Va intreb deaorece nu stiu cum sa procedez,eu inca nu am inaintat actiunea de divort,ma pot adresa la autoritatea tutelara pt schimbarea numelui?sau care sunt primii pasi pe care ar trebui sa i urmez?daca nu se prezinta la divort fiind fugit din tara,cu furt,declarat la politie,se poate judeca procesul in lipsa lui?Cineva ma indrumat sa nu introduc cererea de div.deoarece daca imi recuperez prejudici-ul de la familia lui,imi pot retrage plangerea si nu poate fi judecat pt ca suntem inca sot si sotie,si sa introduc divortul dupa recuperarea prejudiciului.
Sincer nu stiu cum sa procedez,copilul are domicili-ul la mine,noi nu avem ce sa impartim la partaj,singurul lucru este ca fiica mea este pe numele lui trecuta,eu am ramas cu numele meu....si el tot timpul imi va cere bani pt a-mi face o procura....va rog din suflet sa ma luminati si pe mine...Va multumesc anticipat.
Cu respect
Madalina

Editat de moderator simonette12- pct.1.3 din Regulament
Buna ziua. As dori sa stiu cu precizie urmatoarele aspecte:sotul meu care mi a furat 1 miliard,2 aproape estimativ,si a disparut de la domicili ul conjugal si anume casa parintilor mei,am anuntat politia,am avut si dovezi pt a demonstra furtul,daca imi recuperez prejudiciul si mi retrag plangerea penala,mai poate fi pedepsit atata timp cat mai are antecedente si am impresia una cu suspendare?tinand cont ca este considerat furt intre soti?al doilea aspect care iar este f important,este ca trebuie sa inaintez actiunea de divort cu dovada de la politie,si as vrea sa mi faca o procura in care sa renunte la toate drepturile lui de parinte (tata)si sa o pot trece pe fiica mea pe numele meu,cum pot face acesta procura?Cu respect Mada
Va multumesc di suflet pt.raspunsul dvs....asa am sa procedez,si va urez un sincer ,,La Multi Ani!!!Va doresc de asemanea tuturor un an mai bun si plin de realizari!!!
Buna ziua.Deci eu am deschis decat actiunea de div.cu o minora in crestere,si care am punctat in actiunea scrisa art.urmatoare.1.Art.37.alin2.COD.FAM.desfacerea casatoriei.2.in baza art.42C.FAM. sa mi fie incredintata minora spre crestere si educare,varsta 10 ani,3.art.42.alin.3.C,FAM.paratul sa fie obligat la pensie in cuantumul stabilit de lege art.94.cfam.pastrarea numelui. Am specificat in actiune ca suntem despartit de 7 ani in fapt,am specificat de alfel ca am o tranzactie legala facuta de un avocat in care i am dat niste bani si anume suma avans de 1000 de euro pt a mi lasa copilul si bunurile mele,el vroia mai mult mai mult,si el scrie clar in acesta tranzactie ca nu a participat cu absolut nimik doar la plata intretinerii de bloc din cand in cand....el timp de 10 ani a avut un salariu de 3 mil ,iar acum cred ca minim pe economie,eu platind tot cat si masina lui luata de mine cadou care este deja vanduta,dar nu are nicio dovada inscrisuri ma refer la nimik din bunurile mele,nici macar o chitata,eu facand dovada atat cu inscrisuri cat si cu salarii,dovezi solide....in actiune de div..tin sa va mentionez ca nu am scris nimic de partaj,mi sa sugerat sa nu o fac pt ca aceasta actiune o face el daca vrea partaj pe bunurile mele.Spuneti-mi daca am procedat corect si ce ar mai trebui sa fac,eu avand prima infatisare pe 17 luni oct.acum si cred ca ma voi reprezenta singura deoarece nu se stie daca vine av.meu.Va multumesc din suflet tuturor...Cu respect Nicole Oprea
Multumesc frumos.Dar ce nr de inregistrare pe cerere sa am?eu sunt locatgara persoana fizica,ii dau eu un nr de inregistr.si anume 1.pt ca este prima cerere pt care o fac?va multumesc inca o data tuturor,este un site exceptional si f.promt la raspunsuri....Din suflet va multumesc.Cu respect Nicole
Va multumesc pt.raspuns.eu acum am prima infatisare pe data de 17 octomb.la divort.desi noi suntem despartit in fapt din 2006 mai exact.eu am facut introducerea de div. care privesc urmatoarele aspecte:art.1.37.alin 2.desffacerea casat .2.in baza art.72.CF.sa mi fie incredintata minora,3. art.42.al.3.Cf.al3.obligat la pensie...si nu am mai cerut partajarea bunurilor deoarece acesta actiune trebuie facuta de el,presupun,nu?si ma gandesc ca plateste o taxa de timbru depinzand de valoarea bunurilor am intles ca este 3%.asa este?noi nu ne intelegem el mai vrea bani de la mine,ceea ce eu nu am de unde sa i dau si nu este corect....si ma gandesc sa i scot cartea de munca de 10 ani?ca asa se poate dovedi contributia lui,plus ca am foarte multe acte si hartii inscrisuri....va multumesc din suflet.va multumesc tuturor.O zi buna.
Sunt despratit in fapt de 7 ani si casatorita legal din 2002.Am inceput actiunea de divort si cu un minor de 10 ani.timp de 10 ani sotul meu nu a platit nici un bun pe care le am dobandit singura respectiv o garsoniera cu ipoteca si o masina,eu avand toate actele necesare,chitante plata,facturi tot,el neavand nici o chitanta,nimic mai exact,nici mutatie cat a mai stat la mine.Anul trecut am facut cu el o tranzactie legala prin avocat el cerandu mi suma de 5000 euro pt a-mi incredinta minora si lasa toate bunurile mele,i am dat in tranzactie 1000 ramand restul respectiv 4000 de euro si un autoturism care valora 3000 euro fiind pe numele lui,platit de mine,autoturism ul nu a fost trecut in tranzactie,este si vandut...el specificand clar ca nu a participat decat la plata intretinerii din cand in cand.nici nu poate face dovada pt ca eu l am intretinut si pot dovedi legal cu mii de euro si inscrisuri legale.Crede ti ca va avea sanse de castig sa impart tot ce am facut eu?sau dati mi o idee cum as putea face ca si garsoniera sa o pot pune pe numele fiicei mele,sau sa o donez fiicei mele?vreau o solutie...VA ROG...sau crede ti ca are vre o sansa sa mi ia fetita in conditiile in care eu am conditii si el nu,decat daca sta la mama lui,si nu are un salariu.
Mentionez ca am fost plecata frecvent pe perioada de vara,eu avand la intret.2 persoane,eu si fiica mea din garsoniera, care am apometre si care nu se citesc decat f.rar si cand au chef.Am intarziat cu plata intretinerii,motiv pt care am fost direct la usa administ.sau casiera,refuzand sa mi incaseze banii pe motiv ca este f deranjata si ca nu sta dupa toata lumea cand vrea sa plateasca,eu spunandu i ca nu sunt in zilele care se incaseaza banii pt intret.Din ziua respectiva platesc pe motiv de razbunare impotriva mea penalizari f mari.de exemplu:daca am ajuns la suma de 8 mil.platesc 5 mil.dupa 2 saptamani ajung din nou la 9 mil.este posibil asa ceva?va rog daca pute ti sa mi da ti un raspuns cat mai urgent,si as dori sa procedez in felul urmator:vreau sa fac o cerere oficiala catre d-nul presedinte pt un desfasurator privind platile intret.ianuarie 2010 pana in prezent 15.oct.2011 cat si extras a fisei mele de evidenta.si ma gandeam sa cer un audit la primarie care ma costa 5 mil?ce ar mai trebui sa fac....va multumesc anticipat.Cu respect Nicole.