Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furtul intre soti se pedepseste?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furtul intre soti se pedepseste?

Buna ziua. As dori sa stiu cu precizie urmatoarele aspecte:sotul meu care mi a furat 1 miliard,2 aproape estimativ,si a disparut de la domicili ul conjugal si anume casa parintilor mei,am anuntat politia,am avut si dovezi pt a demonstra furtul,daca imi recuperez prejudiciul si mi retrag plangerea penala,mai poate fi pedepsit atata timp cat mai are antecedente si am impresia una cu suspendare?tinand cont ca este considerat furt intre soti?al doilea aspect care iar este f important,este ca trebuie sa inaintez actiunea de divort cu dovada de la politie,si as vrea sa mi faca o procura in care sa renunte la toate drepturile lui de parinte (tata)si sa o pot trece pe fiica mea pe numele meu,cum pot face acesta procura?Cu respect Mada
opreanicole, utilizator
Daca chiar e vb de furt intre soti , va puteti retrage plangerea daca doriti.
Nu exista si nu va poate face o procura prin care sa renunte la drepturile parintesti. Pentru stabilire domiciliu copil si exercitarea autoritatii parintesti, va veti judeca in instanta.
Daca vreti sa-i schimbati numele copilului, puteti face asta pe cale administrativa si pt asta aveti nevoie de acordul tatalui dat in fata notarului.
Procedura si acte necesare, gasiti in link
www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc pt.raspuns-ul dvs,el este fugit din tara,nu stiu unde,urmeaza sa l gaseasca politia,ideea este ca daca este plecat intr o alta tara,imi poate face la notariat aceasta declaratie in care renunta la drepturile lui si sa mi o poate trimite in tara in original?este valabila?vreau sa renunte,deaorece ma voi lovi de el pt.orice vacanta in care vreau sa plec cu fiica mea din tara,necesita procura,unde sa l caut,ca nu stiu unde.....va multumesc anticipat.
Va intreb deaorece nu stiu cum sa procedez,eu inca nu am inaintat actiunea de divort,ma pot adresa la autoritatea tutelara pt schimbarea numelui?sau care sunt primii pasi pe care ar trebui sa i urmez?daca nu se prezinta la divort fiind fugit din tara,cu furt,declarat la politie,se poate judeca procesul in lipsa lui?Cineva ma indrumat sa nu introduc cererea de div.deoarece daca imi recuperez prejudici-ul de la familia lui,imi pot retrage plangerea si nu poate fi judecat pt ca suntem inca sot si sotie,si sa introduc divortul dupa recuperarea prejudiciului.
Sincer nu stiu cum sa procedez,copilul are domicili-ul la mine,noi nu avem ce sa impartim la partaj,singurul lucru este ca fiica mea este pe numele lui trecuta,eu am ramas cu numele meu....si el tot timpul imi va cere bani pt a-mi face o procura....va rog din suflet sa ma luminati si pe mine...Va multumesc anticipat.
Cu respect
Madalina

Editat de moderator simonette12- pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Nu veti depinde de el in privinta iesirii din tara cu minora, avand in vedere situatia, cereti si veti obtine pe cale judecatoreasca ca numai dvs sa exercitati autoritatea parinteasca fata de copil. Veti face pasaport copilului si veti iesi din tara in baza hotararii.
Procesul se va judeca in lipsa, atat ca va dura.

Daca il anuntati de divort si trimite o intampinare- raspunsul lui la cerere dvs in care isi poate exprima acordul cu privire la divort, copil, pensie, va fi mai usor.

In privinta schimbarii numelui copilului, va poate da declaratia la orice notar ( in acest caz va trebui tradusa si supralegalizata) sau ambasada si sa v-o trimita prin posta.
Pentru schimbarea numelui celei mici va trebui sa aveti motive temeinice

Posibilitatea ca fapta sa nu constituie infractiunea de furt este destul de ridicata.
Daca este vorba de o suma mare ar fi recomandabil sa va angajati avocat pentru a se interesa in concret cum se prezinta situatia direct de la organul de ancheta penala.
Altfel, riscati sa asteptati mult timp si sa nu rezolvati nimic si nici sa nu stiti ca nu veti rezolva.
Avocatul isi poate da seama de anumite aspecte si va poate informa.
De principiu, avocatul ar trebui platit initial doar sa se informeze despre situatia din dosar in mod profesionist si nu sa va reprezinte pe intreaga urmarire penala deoarece este posibil ca aceasta sa fie foarte aproape de final si sa nu va ajute deloc acest aspect...
va salut pe toti utilizatori in primul rind.sotie fratelui meu a disparut de la domiciliu cu suma de 95000de euro fratele meu a retras bani din banca pentru cumpararea unei locuinte sunt casatoriti legitim de 9 ani de zile femeie se presupune ca traieste cu alcineva si ar fi fugit cu el sau la comanda lui a luat bani din casa ce poate face sa isi recupereze prejudiciul in aceasta situatie sau ce poate face sa ii pedepseacsa in caz contrar?