Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... articolul 210(251)furt intre rude
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

articolul 210(251)furt intre rude

Buna seara!Am si eu o problema.In urma cu 6 ani am luat la mine in casa o fosta colega de facultate,in fine in luna iulie a acestui an am constatat ca aceasta mi-a sustras in mod fraudulos cardul si in repetate randuri a extars bani din contul aferent acestuia,pana la epuizarea contului.Mentionez ca titularul contului sunt eu si imputernicit tatal meu.Am fost la politie si am depus reclamatie iar fapta ei a fost incadrata la furt calificat.Mentionez de asemenea ca nu am avut la cunostiinta faptul ca in asemenea cazuri reclamatia nu mai poate fi retrasa.Mi-am recuperat prejudiciul si asa cum am promis am fost sa retrag plangerea numai ca la sectie mi s-a spus ca nu poate fi retrasa in cazul aceistei fapte si ca in cazul in care vreau totusi si o scap de puscarie sa imi schimb declaratia.Insemnand ca faptasa a fost pusa sa declare ca nu este autoarea iara eu ca banii mi-au fost luati fara stirea mea de catre tatal meu care ulterior mi i-a inapoiat si cu care m-am impacat.Si de asemenea ca doresc incetarea urmaririi.Spunand repet ca aceasta este singura solutie ca ea sa scape.Intrebarea mea ar fi urmatoarea:ce repercursiuni poate avea aceasta declaratie asupra tatalui meu,daca va intr-adevar el nu va pati nimic,daca poate lua aceasta fapta asupra lui asa cum mi s-a explicat fara sa aiba repercursiuni.Si daca da care ar fi acestea.Va multumesc anticipat.
Furtul intre rude(art.208-210 c.pen) este o infractiune in care este necesara o plangere prealabila pentru a se incepe urmarirea penala.Daca nu ati formulat plangere penala impotriva tatalui dvs.nu se poate petrece nimic deosebit(neexistand nicio plangere a partii vatamate).Neexistand plangere penala ,nu exista fapta.Daca se considera ca ati formulat o astfel de plangere prin declaratia data(desi nu cred acest lucru)urmeaza sa va retrageti in scris plangerea formulata intrucat in astfel de cazuri retragerea plangerii inlatura raspunderea penala a faptuitorului
Retragerea plangerii penale prealabile conduce si la stingerea actiunii civile(in speta discutam de infractiunea de furt savarsita de gazduit in paguba gazduitorului ), intrucat aceasta retragere e una totala (are in vedere atat latura penala , cat si cea civila a cauzei ), definitiva ( nu se mai poate reveni asupra manifestarii de vointa ) si neconditionata.
In etapa urmaririi penale , procurorul , conform art.10 C.Proc.Penala , va dispune incetarea acesteia.
Succes.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Cine comite o fapta penala trebuie sa si raspunda? Dvs. acum v-ati vazut cu prejudiciul recuperat dupa cate inteleg. Credeti ca tatal dvs va fi de acord? Dupa cum ati relatat dvs. cu fosta colega numai daca ati gazduit-o s-a comis infractiunea de Furt intre rude(art.210 c.pen). Daca este asa ceasta este o infractiune de furt savarsita de gazduit in paguba gazduitorului, in care este necesara o plangere prealabila pentru a se incepe urmarirea penala. Da, retragerea plangerii penale prealabile conduce si la stingerea actiunii civile , intrucat aceasta retragere e una totala (are in vedere atat latura penala , cat si cea civila a cauzei ), definitiva ( nu se mai poate reveni asupra manifestarii de vointa ) si neconditionata.
In etapa urmaririi penale , procurorul , conform art.10 C.Proc.Penala , va dispune incetarea acesteia.
Totusi daca din cercetari rezulta ca nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de furt, prevazut de art. 210 C pen, atunci este vorba de infractiunea de furt calificat, la care nu este nevoie de plangerea dvs. prealabila. Cred ca nu este bine sa procedati cu asemenea tertipuri.
Succes!

Am si eu o problema.In urma cu 6 ani am luat la mine in casa o fosta colega de facultate,

Daca aceasta e realitatea , iar faptuitorul locuia cu partea vatamata , atunci , in acest caz de furt , actiunea penala e pusa in miscare la plangerea penala prealabila.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Intradevat ne confruntam cu infractiunea de furt calificat.
Din continutul expuneri rezulta ca ati depus plingerea la politie ,ca cea care a sustras sumele de bani a recunoscut, la politie, acest lucru, ca va-ti recuperat prejudiciul si ca vreti sa schimbati declaratia...
Personal nu va sfatuiesc sa procedati de maniera respectiva, sa inplicati si alte persoane in caz- respectiv pe tatal dvs.- este prea riscant.
Exista posibilitatea, legala de a motiva declaratia, precum, ca ati fi dat cardul cu alte ocazii, colegei-faptuitoarei-etc.
Astfel merge un furt la 210 si inplicit retragerea plingeri...:) succes.