avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate Patryss_88

Activitate Patryss_88

Gi Jane... Instanta din pacate a hotarat 2000 mamei sale si lui 5000. Cei 2000 au fost virati direct in contul Prima Casa nu mie personal. Si pt cei 5000 voi face apel cu siguranta deoarece nu sunt bani dovediți. Sunt bani pe care el i a primit de la mama sa cat timp eram impreuna. De faaaapt el a primit 22.000 euro ,avand chitante pe perioadă de 3 ani ..insa.. eu nu stiam de ei .
El a susținut ca i a investit in apartament si in mine !!
Din pacate avocatul ales de mine ... m-a dezamagit profund. Nu s a luptat prea tare si mai mult cand am dorit sa cer instanței esalonarea a spus ca ATENTIE :EL PT 4000 de euro nu cere asa ceva. Come on !!! Sunt bani totuși
!!
Voi face apel ... el la fel am inteles.
Sper sa reusesc sa diminuez suma ..sa nu mai dau peste un judecator la fel .. si sper ca daca se ajunge la executare sa pot plati o suma modica lunar pt ca nu imi permit pur si simplu
In incheiere
..as dori sa spun ca pt astfel de judecatori unii oameni isi oun capat zilelor. De disperare ca li se iau bani munciti si truditi din greu.
Gi Jane... e usor de spus sa fac rost de bani. Mi-as dori ca acel ap din care am o cota parte sa nu fie al mamei mele ..pe care nu o pot scoate in strada pt ca este si bolnava de cancer..
NU e o victimizare ... ci o relatare succintă a situatiei date. Este inuman sa pui pe drumuri o mama cu 2 copiii ,mai ales ca nu poate demonstra ca banii au fost folositi in apartamentul meu !!! Acei 20.000 euro pretinsi sunt strict bani trimisi de catre mama lui in contul sau personal...
Doar 2000 euro sunt bani virati de catre ea in contul bancii la care am eu creditul.
Nu stiu ce sa mai spun

.insa e strigator la cer sincer....
Executorul este cel care va face esalonarea ? Eu mai am o cota parte dintr un apartament... pot cere executarea acestuia? Pt ca suma va fi sigur mai mare de 10.000 lei.
Stimată doamnă avocat,

Asa cum ati mentionat mai sus ,într-adevăr martorii au depus marturii conform cărora eu sunt proprietara de drept ,eu am achizitionat apartamentul,eu am platit toate ratele , eu am suportat o mare parte din renovari. El a contribuit insa cu sume mult mai mici decat cele pretinse. Mama sa a platit rata timp de un an din Italia direct in contul bancii,iar avocatul meu a precizat ca suntem de acord sa ii restituim,precum si o cota parte din renovari ,insa nu jumatate deoarece el a fost plecat de acasa in nenumarate randuri , ceea ce a fost sustinut si de catre martorii mei

De asemena martorii au mai spus (3 am avut eu ) ca avea probleme cu jocurile de noroc si ca noi am avut o relatie discontinua ,ne certam des si el pleca de acasa , iar apoi dupa despărțire a cerut test adn ,acesta a iesit pozitiv , si nu si a platit nici macar pensia alimentara,ci l am executat silit.
El a chemat directorul bancii de unde am luat creditul si acesta a declarat ca eu veneam sa plătesc ratele si eu l am luat singura insa eram însoțită de el deoarece aveam o relatie de concubinaj si parea ca vrem sa il cumparam impreuna insa el era in Biroul de Credit si nu a putut contracta

Am toate documentele care atesta platile efectuate de mine ,chitantele de la tot ce s a cumpărat in casa ,declarațiile martorilor ca el era cheltuitor si avea pasiunea jocurilor de noroc. Documente legate de veniturile mele ca director din perioada aceea. Declarații de la nasa mea de botez ca m a ajutat mereu cu bani.. ... insa .. nu.stiu ce va dispune instanta
Singura mea problema este esalonarea. El cere undeva la 24.000 euro.... si am.dovedit ca nu s au investit mai mult de 5000 de euro in apartament.
Plus cei 2000 virati in cont de mama lui
Sper sa se tina cont ca am doi copii,ca tb sa platesc rata la apartament,ca am fost operata recent la institutul oncologic Cluj ...

Azi a depus av concluziile scrise in care a cerut esalonare insa nu a precizat cat...sau ce suma lunar
Vedem in apel daca va fii nevoie


Va multumesc pt timpul acordat

Sper ca instanta sa fie de acord cu esalonarea.
Daca am 2 copii in intretinere,rate f mari si operata recent la.oncologie ... as putea diminua cu executorul ratele lunare ?eu am acum venit de cca. 3000 lei insa raman cu 1500 in urma platilor mai sus mentionate.
Se pot discuta aceste aspecte cu executorul ?

Din ce am discutat cu avocatul executarea nu poate fi imobiliară deoarece este luat cu prima casa si este ipotecat apartamentul. Nu am putut invoca prescriptia pt ca el a solicitat nu doar pt renovari ci si pt plata ratelor (insa nu a putut dovedi )
Relatia s a încheiat in decembrie 2015 iar el a intentat proces in 2017 ian.
In concluziile scrise va cere avocatul acum esalonare.
Chiar asa sa fie posibil sa nu se poata plati esalonat ? Totusi am rate am 2 copii si operatie la oncologie recent :(

Buna seara.
In urma unui unei proces intentat de fostul concubin cu la privire la contributiile lui in apartamentul MEU proprietate personala... acum astept pronunțarea pe data de 17. El cere suma de 20.000 euro bani ce i au fost trimiși de catre mama lui din alta tara, bani pe care susține ca i a investit in imobilul meu. Acest imobil a fost achizitionat cu Prima Casa la începutul relatiei noastre si de aceea sustine caare pretentii din renovari si investitii. Insa acestea sunt exacerbate si am adus dovezi ca eu am platit ratele si ca renovarile au fost undeva pe.la 4000 euro
Judecătorul a spus ca e clar ca nu are cum sa primeasca atat insa nici nimic...
Intrebarea mea este :in urma pronunțarii instantei la o suma pot cere esalonarea ei ? Pt ca eu m am casatorit..am 2 copiii ,nenumarate rate si operatie la institutul oncologic . Daca aduc aceste dovezi e posibil sa reusesc sa esalonez suma ? Ma gandeam undeva la 200 de lei pe luna ...
Bineinteles ca voi actiona in acest sens pana nu ramane definitiva hotararea. Insa vreau sa stiu daca se poate cere plata esalonata pe o perioada de cca. 5-10ani ?
Răspuns la discuția Sechestru Auto
Si daca ma opreste politia in trafic nu mi o poate lua ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Claudiu 90 v-a explicat bine.

Daca sunteti declarat nevinovat nu trebuie sa va faceti griji deoarece nimeni se poate atinge de un bun aflat in proprietatea dvs.

Adica veti folosi masina fara sa aveti dreptul sa o vindeti si daca veti fi gasit nevinovat o veti putea vinde ca este de fapt proprietatea dvs. si nu a altora.

Buna ziua
Am un sechestru pe o masina pe care am vandut o insa fara acte de vanzare cumparare pt ca acesta nu a vrut ...ci doar contract de comodat sa nu plateasca taxa la vremea respectiva.
Pt o suma de 1600 restanță la unicredit tiriac mi au pus sechestru pe masina.
Intrebare : il poate opri pe cel caruia i am dat o in trafic sa ii ia talonul ? Executorul a zis ca e numai o formalitate si daca am dat o pe mine nu ma afecteaza...
Buna ziua,
Am trait in concubinaj cu tatal copilului meu 9 ani. Baiatul este nascut in 06.2011. Inainte de nasterea lui am obtinut prin credit Prima Casa un imobil. Este cumparat pe numele meu.
Fostul are acum pretentii de 15.000 euro investitii in apartament si pe perioada cat a fost in Afganistan sa ii platesc salariul ce il utilizam in vederea cresterii copilului.
Sumele acestea sunt trimise de catre mama lui din Italia exclusiv pe numele lui, eu nu stiu nimic de aceste sume si nicidecum nu au fost investiti atatia bani
Pe langa acestia mai cere 27.000 lei pe diverse amenajari in apartament
Nu detine niciun bon fiscal / dovada
Ap este pe numele meu. Intre timp a plecat de acasa, nefiind casatoriti a contestat filiatia , am facut test ADN si este baiatul lui, evident
Mai exista pe o perioada de un an chitante cum a platit mama sa in cont la banca rata pt ca el avea datorii mari la stat.
Intrebarea mea este : ce suma poate el obtine din ceea ce cere , in afara de chitantele in care se observa clar ca e platita rata ?
Repet el nu detine nicio chitanta sau alta dovada decat chitantele trimise de catre mama lui pe numele acestuia, eu neaparand pe niciuna dintre ele