avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate bettyy2002

Activitate bettyy2002

Discuție referendum
Buna ziua tuturor.
1.In legatura cu referendumul din 29 iulie 2012.
Un om care este consilier in consiliul local comunal , poate sa fie delagat ca membru la sectia de votare, sau in circumscriptia electorala. Daca da conform carui lege.
2.Consilerul primarului, poate sa fie administratorul unei firme infiintata pe langa primarie de consiliul local, sau un consilier de la consiliul local daca poate sa fie administratorul firmei.
3 Daca consiliul local nu este multumit de munca depusa de consilierul primarului, ce ar putea sa faca consiliul ca acest consilier al primarului sa fie demis.

Răspuns la discuția somaj
Cum se calculeaza valoarea somajului.
Salar brut a fost 2016 ron
Discuție somaj
La terminarea mandatului de viceprimar se poate cere ajutor de somaj pana la gasirea unei loc de munca?
Discuție H G 1424
art.23 alin. 1) şi 2) din H.G. nr. 1424 din decembrie 2011).
tematica si graficele anuale de instruire a salariatilor in domeniul situatiilor de urgenta si protectia muncii in cadrul primariei.
Am fisele de instruire psi si a protectiei muncii si a sanatatii si trebuie completat fiecare luna, trimestru si semestrul cu instructajul facut.
Dar asa ceva niciodata nu am facut, nici nu sunt persoana care ar trebui sa faca acest lucru dar am primit prin dispozitie ca intr-o saptamana sa completezi 30 de fise si sa fac o tematica.Am descarcat legiile dar mi se pare tare scurt timpul ca sa le citesc toate si dupa acea sa fac tematica. De acea am rugat sa ma ajute cineva daca poate.
Rog din suflet cine ma poate ajuta cu niste tematici complete de instruire , toate tipurile !! ,niste teste model si o decizie interna pentru personal cu atributii in SSM,PSU!!Multumesc si apreciez , am mare nevoie !
Răspuns la discuția salar retroactiv
Anul acesta in 4 noiembrie a primit sentinta definitiva de la Oradea consilierul, dar sedintele au fost tinute lunar si au fost luate hotarari . La sedintele de consiliu cele 5 persoane nu au fost prezente niciodata care au fost impotriva acelui consilier pe care au purtat-o prin judecatorie.
Pana la urma numai 6 consilieri din 11 au fost la sedinte si au luat hotarari dar judecatoria a decis ca este legal constitutional.
Deci in data de 13 noiembrie 2010 acel consilier era validat de judecatorie , si era si el consilier cu drept de vot numai cele 5 consilieri la care nu a placut de acel consilier au facut recurs la decisia judecatoriei , iar recursul a fost anul acesta pe 4 noiembrie la oradea unde judecatoria a decis ca si al 11 lea consilier era legal ales si validat anul trecut in consiliu.
In urmare atunci care sunt pasii de urmat.
Pe mine mar interesa daca viceprimarul are dreptul de a cere salarul din 13 noiembrie 2010 si pana in 1 martie 2011 desi el nu a ocupat functia din cauza problemelelor enumerate mai sus.
Daca da atunci conform carui legi sau decret poate sa faca cererea si cui trebuie sa adresese.
Buna ziua.
Eu cunosc o situatie cam dificila despre un viceprimar.
Anul trecut in 13 noiembrie aceasta persoana a fost ales viceprimar intr-o comuna . In aceasta comuna sunt 11 consilieri din care 5 erau pe langa si 5 impotriva asa ca cvorumul necesar nu a fost pt ca al 11lea consilier a fost pe proces in momentul alegerii pt ca la validarea consiliului acesta nu a fost validat de comisia de validare.
Acest consilier a castigat in instanta procesul de validare, dar comisia de validare nici asa nu a vrut sa ia in cunostinta hotararea justitiei si au facut recurs la Oradea. Acest consilier a castigat procesul si la Oradea asa ca si el este validat ca consilier. Anul trecut si el a votat pentru ca cunostinta mea sa fie viceprimar. Deci asa el are 6 voturi contra 5 deci este validat ca viceprimar. El a ocupat functia de viceprimar di datade 1 martie 2011 desi era ales in data de 13 noiembrie 2010.
As vrea sa intreb daca el a fost ales in data de 13 noiembrie 2010 si acuma dupa proces reiese ca totul era ok cu alegerea lui, desi a ocupat functia la 1 martie 2011 poate sa ceara diferenta de indemnizatia de la 13 noiembrie si pana la1 martie 2011. Si daca da dupa ce lege, sau decret si cum sa formuleze.
Daca nu nici asa nu e problema , dar daca da eu as vrea sa-l ajut daca se poate pt ca este un om foarte bun si ar merita .
Multumesc anticipat !
Discuție bani
Buna ziua.
Acum un an de zile am primit de la o verisoara din germania 1000 de euro prin westernunion cu titlu de cadou.
Acum revenind in tara ea imi cere sa-i restitui banii ce mi-a trimis in cadou acum un an.
Dar eu nu am posibilitatea sa dau inapoi, dar ea ma ameninta ca daca nu-i dau inapoi atunci ma da in judecata.
Va rog frumos sa-mi scrieti ce poate sa faca , poate sa ma dea in judecata , la ce ma pot astepta.
Multumesc anticipat pentru ajutor.:(:(:(