avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate catalinnnr

Activitate catalinnnr

Va multumesc pentru raspuns,

Da asa cred si eu ca este,el nu isi inscrie cladirea la fisc si cred ca ar fi vrut sa o vanda fara sa o mai treaca pe numele lui,doar ca exact cum ati spus ...va reiesi din actele contabile ca a fost pt o perioada in proprietatea lui,iar eu timp de 3 ani conform art 80 - 85 din legea nr. 85 / 2006 voi sta sub semnul intrebarii daca sunt sau nu proprietar.
Cat despre cumpararea cladirii prin factura, am inteles ca o factura nu reprezinta un "transfer de proprietate" si tocmai pt asta trebuia sa ajung in instanta pentru ca un judecator sa valideze transferul
Cat despre un tranfer normal de proprietata prin notariat, nu este posibil deoarece nu are cadastru si intabulare si nici nu o poate obtine atata timp ca nu detine si terenul aferent cladirii.
Revin cu lamuriri :Aici este vorba de o vanzare de imobil(doar cladire) caz in care am inteles ca se poate perfecta o vanzare pe baza de factura cu care mai apoi trebuie sa merg in instanta pentru a obtine dreptul de proprietate.
Problema este ca societatea inca nu este in insolventa ci in stare de insolvabilitate(am aflat din surse proprii,deci nu stiu sa aibe vreun administartor judiciar),iar administratorul societatii care detine cladirea a obtinut-o dupa ce a intrat in insolvabilitate,si cladirea nu este luata in evidenta la fisc ,ci are doar o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
Iar eu din ce imi spune administratorul societatii, cu aceasta hotarare judecatoreasca si cu factura emisa pentru vanzare,va trebui sa merg in instanta pentru a cere autentificare

Este posibil asa ceva?
Poate o societate comerciala aflata in insolvabilitate(cu o datorie f mare catre bugetul statului) sa vanda un imobil(doar cladire fara teren) pe baza unei facturi fiscale?
Daca ajung in instanta solicitand recunoasterea dreptului meu de proprietate pe baza facturii fiscale, judecatorul va anula factura din datorita faptului ca societatea care mi-a vandut imobilul se afla in insolvabilitate???

Multumesc anticipat,
Va multumesc pentru raspuns.

In hotararea inaltei curti s-a castigat doar cladirea,nu exista nici o mentiune despre acordarea unui drept de superficie sau ceva de genul.
Am vreo posibilitate sa aflu daca exista mentiunea inscrisa in registrul de inscriptiuni si transcriptiuni?
Daca aflu ca inca nu exista aceasta mentiune, in viitorul apropiat imi va putea fi contestat dreptul de proprietate?(asta in cazul in care voi trece si de instanta si imi va fi acordat titlu de proprietata)
Tocmai asta as vrea sa aflu,daca cladirea este neintabulata se poate pune vreun fel de sechestru sau poprire?!
Executorul mi-a adus o somatie prin care cheama pe societatea Y la biroul sau pentru "solutionarea dosarului". Cautand pe internet am gasit acest dosar ca fiind un imprumut nerestituit de catre societatea Y.
Buna ziua,

Am urmatoarea speta:

Teren + Cladire(spatiu comercial)
Teren proprietar Lichidator judiciar pentru societatea X
Cladire dobandita in instanta de Societatea Y (hotarare finala a Inaltei Curti)

Nici terenul si nici cladirea nu sunt intabulate !

Vreau sa incep sa le cumpar,terenul va fi scos al licitatie de catre lichidator la o data viitoare iar cladirea am posibilitatea de a o achizitiona prin Factura Fiscala de la societatea Y (asa am inteles de la directorul societatii Y cea care detine dreptul de proprietate conform hotararii Inaltei curti)

Problema mea este ca Societatea Y are o datorie catre un Creditor (creditorul are un proces castigat in instanta cum ca are de primit o suma de 60.000ron,intre timp am gasit si un executor judecatoresc care sustine ca se ocupa de acest dosar,si care sustine ca a trimis la Oficiul de Cadastru o adresa pentru a se pune sechestru sau sa se inscrie datoria pe imobil(cladire))

Intrebarile sunt:

1.Pot cumpara cladirea printr-o simpla factura ?(eu fiind persoana fizica)/ce alte acte ar mai trebuii sa fac pentru a prelua dreptul de proprietate?
2.Cum pot afla daca executorul judecatoresc a reusit sa puna sechestru sau poprire sau orice altceva, pe cladire,desi ea nu este intabulata?!
3.Pot sa ma trezesc ca ii voi da banii pe cladire si apoi sa gasesc o poprire sau ceva de genul pusa pe cladire in asa fel incat sa nu o pot trece pe numele meu desi eu am achitat factura?
4.Daca societatea Y intra in insolventa in urmatorii 3 ani,un lichidator judiciar imi poate anula transferul (factura de vanzare cumparare si implicit dreptul de proprietate??)
Discuție masa credala
Buna ziua,
As dorii sa stiu daca pot intervenii si eu la masa credala in calitatea de chirias intr-un spatiu comercial al unei societati care se afla in stare de insolventa(inca se judeca declararea insolventei!)
Urmaresc sa obtin o facilitate pentru a cumpara spatiul comercial dupa ce firma va fi declarata insolventa de catre administratia financiara.Exista vreo posibilitate pentru a imi facilita accesul (interventie in proces sau la masa credala)?
In cat timp dupa incheierea procesului se pot depune cererile pt inscriere la masa credala(contractul meu mai are valabilitate inca cativa ani)
Cu stima,