avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandraSarghi

Activitate AlexandraSarghi

Buna ziua. Ma poate ajuta cineva sa gasesc ORD 50/1990, anexa 2, pozitia 208 coroborat cu art.3 precum si Scrisoarea MMPS nr. 124/19.10.1994?
Va multumesc anticipat!!
Cu respect, Alexandra Sarghi
Buna ziua! Problema mea este legata de Asociatia de locatari. Soacra mea a fost chemata in instanta pentru suma de aproximativ 600 RON, reprezentant penalitati la intretinere. Vazand citatia, a mers si a platit suma integral. Dupa aceasta data a continuat sa primeasca citatii desi penalitatile au fost achitate.
Pentru luna decembrie 2011 a achitat suma de 200 RON reprezentant cheltuielile lunare si surpriza a fost sa vada la panou luna urmatoare ca nu s-a sters nimic din debit desi s-a taiat chitanta.
Mergand sa ceara socoteala, i s-a explicat ca cei 200 RON s-au dus la cheltuielile de judecata si pentru luna decembrie nu s-a platit nimic.
Intrebarea mea este: nu trebuia sa existe o instiintare in baza careia sa stim ca procesul s-a incheiat, si in care sa fim anuntati de contravaloarea cheltuielilor de judecata?
Mentionez ca atitudinea doamnei de la asociatie a fost una necomunicativa si nu a binevoit sa ne arate fisa pentru explicatii. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Concediu de maternitate prelungit
Imi cer scuze, asa este - concediu de creste copil. Va multumesc mult pentru informatii!!
Buna seara.
Momentan sunt in concediu de maternitate pana la data de 23.09.2012. Intentionez sa raman din nou insarcinata dar dupa calculele mele nasterea urmatorului copil se va intampla undeva dupa momentul intoarcerii mele la serviciu.
Cum se va proceda in aceasta situatie? Daca data probabila a nasterii ar fi sa spunem lua octombrie, cum se aplica cele 42 de zile?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Despagubire asigurare de viata
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra. Eu simt ca tatal meu a fost nedreptatit, drept pentru care voi incerca prin toate caile posibile sa ii fac dreptate!
Răspuns la discuția Despagubire asigurare de viata
Intr-adevar este trecut acest lucru la conditii preexistente si va multumesc pentru faptul ca ati pus problema in acest mod. Ceea ce nu a inteles dl Nucu este faptul ca eu nu am contestat mentionarea conditiilor preexistente in contract si nici macar veridicitatea acestora, ci faptul ca tatal meu NU a semnat nicaieri ca era sanatos clinic si nici nu s-a cerut la momentul acela fisa medicala de la medicul de familie sau investigatii de specialitate. Cum s-a asigurat societatea ca potentialul client este sanatos si nu va muri din cauza unor conditii preexistente? Asta era intrebarea mea. Oricum eu am luat legatura si cu un avocat care ma va reprezenta in instanta.
Discutand de mai multe ori cu reprezentantii firmei de asigurari am fost uimita sa vad cum se contrazic in afirmatii, intr-o discutie mi s-a spus ca exista acest chestionar la dosar, intr-o alta discutie mi s-a spus ca nu exista pentru ca tipul de asigurare se incadreaza in categoria asigurarilor de grup care nu presupun completarea acestui chestionar, motiv pentru care indignarea mea este evidenta.
Doresc sa va multumesc pentru profesionalismul de care ati dat dovada in raspunsul oferit fara a jugni un om care a murit din picioare, fara sa isi doreasca acest lucru (credeti-ma ca mai avea multe de facut!!!) numindu-l "necinstit", si fara a ma jigni pe mine.
Răspuns la discuția Despagubire asigurare de viata
Stimabile utilizator, o sa revin pe forum cu decizia instantei pentru ca cei ca dvs sa aiba certitudinea ca justitia face intotdeauna dreptate celor care incearca sa faca ecscrocherii cu oamenii simpli care sunt la ananghie si apeleaza la creditele bancare avand nevoie de bani.
Va multumesc pentru raspunsul dvs si imi cer scuze fata de dl. Adrian Tudor daca atitudinea mea a fost nepoliticoasa.
Răspuns la discuția Despagubire asigurare de viata
Si atunci firma de asigurari cum a putut incheia o polita fara a avea certitudinea ca potentialul client este sanatos? Pot sa va asigur ca acest chestionar de sanatate nu exista pentru ca am confirmarea firmei de asigurari.
Nu mi se pare normal ca firma de asigurari sa fi incasat contravaloarea politei de aprox. 100 euro iar acum cand s-a produs riscul sa nu raspunda corect.
Parerea mea este ca ei nu s-au gandit nicio clipa ca un om la 53 de ani poate muri din picioare, asa ca nu aveau de ce sa completeze acest chestionar de sanatate. Cand eu le-am spus ca tatal meu era bolnav cronic si primea reteta lunar, a fost o mare surpriza pentru ei.
Este normal ca dumneavoasta sa aveti o atitudine partinitoare prin prisma meseriei pe care o aveti. Lucrati probabil pentru una sau mai multe societati de asigurari si sunteti pus acolo sa atrageti clienti.
Pentru ce a platit tatal meu o polita de asigurare??? Ca sa fie linistit ca in cazul in care se intampla ceva cu el, noi, familia, sa nu fim impovarati cu datoriile lui. Eu platesc un credit din care nu am folosit nici un leu. Si va intreb pe dvs....reprezentat al firmelor de asigurari...pentru ce incheiati aceste polite stimate domn??? Ca apoi sa va agatati de orice portita sa nu despagubiti oamenii cinstiti care au platit ce aveau de platit?
S-a mers pe incredere? Lucrand in domeniu pot sa va spun ca in acest sistem bancar nu se merge pe incredere...Daca eu vin la dvs si va spuns ca am un salariu de 3000 RON, ma credeti pe cuvand atunci cand solicit acordarea unui credit? Sau imi cereti o adeverinta cu viza ITM care sa certifice acest lucru?
Si inca un amanunt "minor"...In momentul in care s-a virat creditul, firma de asigurari a incasat polita integral. Iar eu platesc rate egale in care este inclusa valoare politei. De ce platesc astazi, inclus cumva in rata, polita de asigurare de viata pentru un client decedat? Asigur viata cui?
Va multumesc.
Buna ziua! Tatal meu a semnat o asigurare de viata atasata unui credit de nevoi personale. A decedat la 1 an dupa semnarea politei in urma unui accident vascular. Cererea de despagubire a fost refuzata din cauza unor conditii preexistente.
Problema mea este ca in momentul semnarii asigurarii nu au cerut acel chestionar de sanatate care se completeaza obligatoriu in cazul asigurarilor de viata. Am mers in succursala unde a fost facut creditul si ofiterul de credite mi-a spus raspicat ca ei nu completeaza asa ceva si ca tatal meu a fost intrebat daca este sanatos si crezut pe cuvant.
Tatal meu se afla in evidentele medicului de familie cu hipertensiune din anul 2005, era bolnav cronic si lua reteta lunar pentru aceasta boala. Una din cauzele care au influentat decesul a fost hipertensiunea. Creditul a fost luat in anuil 2007 si refinantat in 2009.
Intrebarea mea este daca mergand in instanta, as avea vreo sansa de castig in situatia in care nu exista acest chestionar de sanatate la dosar? Firma de asigurari mi-a confirmat ca nu exista asa ceva pentru ca tipul de asigurare nu prevede acest lucru, desi din punct de vedere legal ei sunt obligati sa il ceara.

Va multumesc anticipat!