avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate eveirina20

Activitate eveirina20

Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc mic de 7 apartamente. Un apartament este locuit de o familie de etnie roma (ceva neamuri ale proprietarului), familie cu care tot avem probleme. Refuza sa-si plateasca consumul de apa si celelalte cheltuieli aferente apartamentului, fac galagie, vandalizeaza scara, fac multa mizerie, vorbesc urat in scara blocului de se aude in toate apartamentele.
Problema cea mai arzatoare este faptul ca nu-si platesc contributiile aferente consumului de apa, iar noi, ceilalti proprietari ca sa nu fim in situatia sa ni se taie apa, platim si consumul acestei familii de romi.
Acum putin timp am gasit un document pe internet care atesta ca apartamentul a fost scos de vreo 3 ori la executare silita. O anume banca are un drept de ipoteca pentru o suma destul de mare.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Pot trage in vreun fel banca la raspundere pentru gestionare defectuoasa a imobilelor pentru care detine un drept de ipoteca. Stiu cu siguranta ca, conform contractului de ipoteca, proprietarul nu are voie sa instraineze, sa inchiriere imobilul pe care l-a ipotecat.
Acei oameni ne ingradesc noua, celorlalti proprietari dreptul de folosinta a imobilelor?

Mentionez ca imobilul nu are constiuita asociatie de proprietari,

Va multumesc,
Irina
Buna ziua,

as dori sa ma ajutati intr-o problema. Astazi 01.11.2013 am reinceput serviciul dupa CCC de 2 ani. Am aflat cu stupoare ca pozitia care mi s-a pus la dispozitie este una de studii medii, cu mult sub cea pe care am ocupat-o inainte. Mi s-a spus ca atat au disponibil si ca atat imi pot oferi. m-au asigurat ca salariul nu mi se va modifica. Patesc acest lucru pentru a doua oara in cadrul aceleiasi companii (multinationala cu pretentii de altfel). La primul copil m-au reintrodus in campul muncii de pe o pozitie de product manager (middle manager) pe una de asistent. Nu am comentat, am acceptat. Acum vor sa ma primeasac de pe o pozitie de asistent pe o pozitie de facturare, unde se lucreaza in alte conditii de stres si cu altfel de oameni.
Va rog sa ma sfatuiti si sa-mi spuneti cam ce as putea face in aceasta situatie. Pe contractul de munca nu au efectuat modificari referitoare la pozitia ocupata in cadrul firmei.
va multumesc anticipat
Buna ziua,
am cumparat un apartament care are bucataria deschisa spre living si fara geam in dreptul bucatariei. Cladirea este contruita pe calcan, la fel si cladirea alaturata (sunt spate in spate).
Cladirea alaturata este formata din p+1 iar cladirea in care locuiesc din p+2+M.
Tinand cont ca apartamentul meu este la etajul 2 am voie legal sa fac in zid o fereastra de aerisire care va da spre curtea vecinului, dar deasuprea casei lui?
Practic chiar daca ar fi o fereastra de vedere tot nu as vedea nimic in curtea lui decat acoperisul casei lui.

Va multumesc anticipat