avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianIosipescu

Activitate AdrianIosipescu

Discuție Evacuare imobil
Buna ziua,
Am o intrebare :
Mi s-a retrocedat un imobil in urma unei revendicari pe L10.
In imobilul retrocedat locuia un chirias [chirias la stat] care a refuzat sa paraseasca imobilul. A notificat [ printr-un executor] ca nu poate parasi imobilul pt ca nu are alta locuinta. Dupa perioada de iarna am raspuns si i-am pus in vedere sa elibereze imobilul. Inca nu doreste.
Va rog sa-mi spuneti ce este de facut in aceasta situatie. Am auzit de ordonanta presidintiala. Este o solutie ?
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Buna ziua,

Revin cu informatii despre acest caz [ iesire din indiviziune]

Urmare a discutiei cu fratii tatalui am inteles ca acestia nu doresc sa cumpere partea celuilalt, prefer sa ramana in acesta situatie mai mult decat ciudata. Fratii agreeaza sa plateasca impozit la stat fara sa beneficieze niciunul de apartament [ care este gol] - situatie care se mentine de ani buni.

Chiar nu exista nici o solutie de a iesi din aceasta indiviziune ? Mediere ?

Multumesc
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Buna ziua

Va multumesc pentru raspunsuri.
Ar trebui sa intru in detaliile problemei.
Unul din frati nu doreste sa vanda nici sa inchirieze apartamentul. Tatal meu doreste sa 'iasa' din indiviziune. Pentru ca de cativa ani plateste impozit si NU deneficiaza de bun (apartament). Sugerati vreo posibilitate ? Multumesc.
Am o problema.
Tatal meu este coproprietar impreuna cu cei 2 frati (frate+sora) al unui apartament (mostenit de la parinti) Pentru acest apartament s-a facut succesiunea in urma decesului parintilor lui. Exista rol fiscal pe numele lui (pentru partea ce-i revine).
Rog sa-mi spuneti ce trebuie sa faca pentru a iesi din indiviziune. Si eventual sa-si vanda partea din apartament.
Rog sa-mi spuneti unde trebuie sa ma adresez pentru a obtine o copie dupa actul de succesiune (intru-cat nu il mai detine).
Va multumesc
Buna ziua,
Puteti sa-mi comunicati cum ar trebui intocmita cererea (este vreo formulare-tip ), sau o cerere obisnuita[subsemnatul, ..solicit.. motivul..multumesc]

Cu respect,
Multumesc.

Pentru a continua relatarea... Eu am solicitat in instanta ca Directia de Impozite si Taxe GL sa mentioneze temeiul in care mi se ia impozit fara a fi proprietar de drept, precum si, daca nu se poate face dovada legalitatii perceperii impozitului, sa se returneze valoarea impozitului platit pana acum (de fapt nu am solicitat banii cash, ci sa se scada din impozitul ce-l voi avea de platit dupa ce voi deveni proprietar). Din pacate de un an (si cateva luni), Directia Impozite si taxe nu a trimis nici un raspuns, [ motivatia / temeiul..], ci doar o adresa prin care confirma ca eu am rol fiscal. [nicidecum un raspuns la adresa / solicitarea mea facut prin instanta]. Am solicitat chiar amendarea lor. Mi s-a spus ca " au raspuns ceva si nu mai pot fi amendati acum" . Cum ii pot soma sa raspunda [ am plati impozit 2007-2011]? ..sau prin instanta..
Buna ziua
Am obtinut de la Primaria GL o dispozitie de impropietarire (L10) pentru o parte dintr-un imobil [ se restituie in natura doar o parte, restul a fost vandut de Primarie anterior emiterii legii, pentru care se vor stabili despagubiri]. Pentru Intabulare nmi s-a cerut sa deschid rol fiscal (2006). Am facut un proiect de cadastru, OCPI l-a repins suprafetele intabulate de proprietarii existenti nu corespund cu suprafetele reale. Am facut adrese la OCPI pt corectarea situatiei. Pt ca nu am primit raspuns, am interntat actiune in judecata la T.GL. parati : Primaria GL (Directia de Impozite si taxe) si OCPI.
Cauza : OCPI pentru a proba ce anume nu concorda (dansii nu aveau nici contractele de vanzare cumparare, sunt necooperanti ) + Primaria (Directia de Impozite si taxe) - dansii imi percep impozit pe cladire si teren insa eu nu sunt proprietar, nu am act de proprietate - dansii nu au mentionat temeiul in care mi se tia impozit, ba mai mult Primaria percepe (prin Directia de impozite si taxe) si chirie pentru acelasi teren de la coproprietari. [nu inteleg: daca percep chirie, inseamna ca ei sunt proprietari de ce ma considera pe mine proprietar, ca sa platesc impozit si eu ?]. Instanta a chemat ca martori pe coproprietarii din imobil [sa prezinte contractele de vz-cump] Unul dintre proprietari a decedat, fiica (mostenitoarea) este in Franta. La urmatorul termen mi s-a pus in vedere sa indic mostenitorul persoanei decedate. - Intrebare : cum pot face acest lucru : M-as adresa la Directia de impozite si taxe - dar am retinere ca mi-ar raspunde, la Evidenta Populatiei GL - puteti sa-mi comunicati de unde pot gasi informatii despre mostenitorul persoanei decedate ?