avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate asadasa

Activitate asadasa

Răspuns la discuția valori alcoolemie la limita
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Faptul ca ati provocat un accident, agraveaza situatia, in continuare, ar fi bine pentru dvs sa luati legatura cu un avocat si sa stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.

Așa am să fac, mulțumesc!
Răspuns la discuția valori alcoolemie la limita
initial, doamna din masina acrosata a acuzat mici dureri in zona gatului, asta a facut politia sa ia decizia de a ma duce la spital pentru recoltare probe.
imediat dupa, doamna a zis ca e bine. nu si-a scos certificat medico-legal. am tinut legatura cu ea si e bine, eu ii voi plati dauna masinii, ea nu intentioneaza sa depuna nici plangere.
Răspuns la discuția Incadrare IMM
sigur da
Buna seara. Va rog o parere pe o speta.
In urma unui acrosaj in trafic, fara victime, in urma testarii cu aparatul etilotest a reiesit 0,39 la mie in aer expirat, iar probele de sange 0,85 prima si 0,70 a doua. NU am avut niciodata probleme cu legea, am gresit ca am condus a doua zi dupa cateva pahare de vin si un somn prea scurt (aviz amatorilor).
Avand in vedere valoarea apropiata de limita, credeti ca as avea sanse sa scap cu cazier curat? Intentionez sa colaborez cu politia si procurorii. Multumesc frumos, tuturor care citesc aceste randuri le spun sa fie mai destepti decat am fost eu... si sa nu conduca NICIODATA daca au baut... :(
De acord, insa deocamdata este nevoie sa ii ofer sotiei mele siguranta ca vom face tot ce este posibil ca ceea ce vom face pentru familia noastra va ramane copiilor nostrii din aceasta casatorie.
Inteleg mai bine acum, cand ceea ce se intampla in viata mea seamana cu o poveste din telenovele, spotul publicitar de la durex cu sloganul "Din o mie de motive"....
buna ziua, va prezint situatia mai mult decat delicata in care ma aflu...
inainte de a ma casatori, am aflat cu stupoare ca fosta prietena a nascut un copil.
sunt pregatit sa imi fac testul de paternitate si sa platesc pensia alimentara stabilita de instanta.
1. ceea ce as dori este sa aflu daca bunurile sotiei mele (apartament cumparat prin credit bancar - care este in curs de achitare), precum si cele pe care le vom dobandi sunt in pericol de a fi revendicate de copil sau de mama acestuia, precum si care sunt caile prin care ne putem proteja familia de actiunea de interes al mamei acelui copil (o persoana care cu siguranta va dori sa obtina tot ce e posibil). Ma refer aici la posibilitatea de a vinde bunurile care sunt pe numele meu copilului/copiilor care am de gand sa ii am impreuna cu sotia mea.

2. De asemenea, as dori sa stiu ce se intampla cu bunurile mele (de ex un imobil) in cazul in care mor inainte de a avea copii cu sotia mea. mentionez ca ambii mei parinti sunt in viata.

3. Ar fi de asemenea interesant sa stiu ce se intampla daca mor si nu am in acel moment copii cu sotia mea. Ar fi recomandabil sa ii vand sotiei mele bunurile prin contract de vanzare-cumparare?

Va multumesc mult, anticipat, si astept cu nerabdare un sfat competent.
Salutari!!