avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate lilianaelena40

Activitate lilianaelena40

Discuție DIVORT
am un prieten care in tinerete s-a casatorit in Romania cu o doamna de nationalitate germana;peste ceva ani acestia au divortat in Germania, dar fara a fii recunoscut divortul si in Romania;ulterior, prietenul meu, cetatean german fiind s-a recasatorit in Germania cu o doamna de cetatenie romana;aceasta a parasit domiciliul comun din Germania impreuna cu copilul rezultat din aceasta casnicie, revenind in Romania;am dori sa ne ajutati cu sfaturi si cu ce ar avea de facut pentru a divorta si a obtine drepturile legale asupra copilului;
Va multumesc mult pentru promptitudinea raspunsurilor.
1.hotararea este definitiva si irevocabila;pentru pasaport am nevoie de acceptul tatalui?
2.tara unde ne vom stabili este Germania
3.nu exista nici un program de vizita al minorei;in acest moment locuim la acelasi domiciliu, deci tatal va avea cunostinta de plecarea ei;
am divortat in septembrie 2010, iar custodia fiicei mele, care acum are 17 ani, mi-a fost incredintata mie, prin hotarare definitiva si irevocabila.In luna iulie a acestui an, intentionez sa plec definitiv din tara, impreuna cu fiica mea!!As dori sa stiu daca am nevoie de acordul tatalui ei;cu multumiri anticipate!!
Buna dimineata!!Am o cunostinta care are un cmi stomatologic si doreste sa schimbe sediul social.V-as ruga daca se poate sa ne ajutati cu procedura de urmat (unde trebuie sa mearga pentru inceput...etc) si actele necesare.Cu multumiri anticipate.
Răspuns la discuția bilant lichidare
multumesc mult de tot!!
Răspuns la discuția bilant lichidare
Imi cer ii de scuze.Soldurile sunt urmatoarele:1171D-1456.15; 5121D-142; 5311D-101.85;1012C-200; 4551C-1500.Va multumesc pentru observatie si pentru ajutor.
Buna seara;am si eu o sc pe care vreau sa o lichidez;am urmatoarele solduri la conturi 1012C-200;1171C-1456,15;4551C-1500;5121D-141 si 5311D-101.85;Va rog mult daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu monografia de lichidare;o idee am si eu dar nu sunt sigura in ceea ce priveste suma din 4551.Cu multumiri anticipate.
Discuție poprire cont
As dori sa stiu daca in cazul in care o persoana juridica are datorii la buget, iar administratorul are deschis un cont curent (ca simplu cetatean-nu pfa ) , se poate pune poprire pe acesta.Cu multumiri anticipate.
Răspuns la discuția impozitare bar de zi
in vectorul fiscal este cu 3%.intrebarea era daca, avand activitate de bar de zi poate ramane asa sau trebuie sa treaca la impozit pe profit de 16%?multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția impozitare bar de zi
deci sa inteleg ca pana la urma ramane platitoare de 3%?