Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitare bar de zi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitare bar de zi

O societate com.cu cod caen 5630 care isi desfasoara activitatea ca si bar de zi cum va fi impozitata ?mentionez ca a fost infiintata ca platitoare de impozit microiintreprindere.Cu multumiri anticipate.
Cota de impozitare pe veniturile microintreprinderilor este 3 %.Baza impozabila o constituie veniturile din orice sursa ,din care se scad anumite venituri,prevazute la art.112^7 din Codul fiscal(care in cazul activitatii barurilor sunt aproape inexistente).
deci sa inteleg ca pana la urma ramane platitoare de 3%?
Revedeti ce ati trecut in vectorul fiscal ,odata cu inregistrarea firmei la Oficiul Registrului Comertului.Solicitati aceasta informatie si de la Administratia Financiara de care apartineti.
in vectorul fiscal este cu 3%.intrebarea era daca, avand activitate de bar de zi poate ramane asa sau trebuie sa treaca la impozit pe profit de 16%?multumesc pentru raspunsuri.
Nu este nici-o interdictie referitoare la activitatea de bar de zi,ca fiind incompatibila cu o microintreprindere platitoare de impozit pe venituri de 3 %,daca respecta conditiile prevazute la data infiintarii si realizeaza venituri ,in cursul unui an fiscal, sub 100000 de euro.