Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitarea cu 5% a veniturilor din activitati de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitarea cu 5% a veniturilor din activitati de natura barurilor de noapte

Buna ziua.
Ma confrunt cu o problema in sensul ca am un bar de noapte si sunt inregistrat la finante ca platitor de impozit pe profit, iar contabila imi spune ca imi va impozita separat veniturile cu 5%, pentru ca in declaratia de impozit pe profit depusa acum pentru 2013 apare si o rubrica in care se specifica impozitarea cu 5% a veniturilor din activitati de natura barurilor de noapte.
Codul meu caen este 5630 activitati de baruri si alte activitati de servire a bauturilor, dar ma incadrez la impozit pe profit. Nu sunt microintreprindere.:sorry: Este normal sa platesc inca 5% din venit? Am intrebat-o in ce baza face acest lucru si nu stie sa imi spuna ca e ceva in codul fiscal in acest sens, dar a citit pe net si s-ar putea ca o lege de acum nu stiu cati ani sa fi intrat in vigoare. Va rog, ma poate lamuri cineva cu ceva concret?:((#-o

Va multumesc mult.
Buna ziua,
Ati intrebat contabila si nu stie sa va spuna?
Atunci schimbati contabila, daca nici atat nu stie.
Buna ziua!
Impozitul de 5% asupra veniturilor din activităţi de natura barurilor de noapte se calculeaza conform art.18 alin.1 din CF.
Va multumesc. Cred ca asa am sa fac:D