avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Activitate marilena79

Activitate marilena79

Buna ziua!Va rog foarte mult să mă ajutați și cu legea de unde pot găsi aceste informații.Multumesc!
buna seara,
sotul meu s-a angajat ca Inspector Debutant la o Primarie din data de 03.12.2018.

As dori sa stiu daca ii este permis transferul in alta autoritate/institutie publica sau daca este necesar sa astepte o anumita perioada de timp pana la solicitare.
Multumesc mult!
BUNA ZIUA,
VA ROG SA MA AJUTATI IN URMATOREA SPETA:
- O PERSOANA CARE A INTRAT IN CONCEDIU DE CRESTERE COPIL IN DATA DE 31.10.2016 A OBTINUT IN ANUL 2017 VENITURI DE NATURA SALARIALA VAL BRUTA 3551 LEI, NET 2494 LEI, FIIND ANGAJATA CU NORMA DE 2 ORE PE ZI, VA TREBUI SA RESTITUIE INDEMNIZATIA DE CRESTERE COPIL?
DACA DA, VA TREBUI SA RESTITUIE TOATA SUMA INCASATA DE LA AJOFM?
MULTUMESC MULT!
Ba da, detin studii superioare din 2005.
Am fost incadrata din 2005 pe C.O.R.421112 APOI 331202, care necesita conform clasificarii C.O.R. studii medii sau postliceale.
in acelasi timp, cerintele postului pe care am fost incadrata, cf FISEi Postului necesitau studii superioare(pe care le aveam).
Problema este ca d-na de la Primarie spune ca in pofida faptului ca ai studii superioare si cf fisei postului ti s-au solicitat aceste studii superioare daca ai fost incadrat pe un C.O.R. care nu necesita studii superioare,inseamna ca nu ai vechime in specialitatea studiilor.
Eu am tot cautat si am gasit faptul ca vechimea in specialitate se poate proba prin contractul de munca si fisa postului, nu scria nimic de clasificarea C.O.R.
Eu vreau sa stiu daca considerati ca din punct de vedere legal am dreptate si pot proba prin fisa postului vechimea in munca.
Buna ziua,
Am lucrat timp de 11 ani intr-o banca ,fiind incadrata pe functia de CONSILIER CLIENTI SERVICII BANCARE, functie care necesita studii medii conform clasificarii C.O.R.
Conform fisei postului, nivelul de studii solicitat a fost cel de studii superioare economice.
Pentru a ma inscrie la un concurs la Primarie, am nevoie de vechime in specialitatea studiilor de 9 ani.
Conform adeverintei eliberate de la serviciu si a Fisei postului, rezulta ca am vechime in specialitate 11 ani,dar cineva de la Resurse Umane mi-a spus ca din moment ce am fost incadrata pe un C.O.R. ce nu necesita studii superioare, nu am vechimea necesara.
Pot proba vechimea in specialitatea studiilor pe baza Fisei Postului( de altfel Adeverinta Tip pt vechime care mi-a fost data de la primarie, are o rubrica in care trebuie specifucat nivelu de studii exercitat cf fisei postului)?
Buna ziua,
In august 2014 am obtinut o finantare nerambursabila de 28.000 euro pentru Instalarea tanarului fermier.Conform contractului am primit initial o transa de 16 800 euro urmand ca transa doi(11 200 euro) sa fie primita dupa realizare investitiilor din planul de afaceri.As dori sa stiu, daca in cazul in care am facut investitiile conform planului de faceri, pot sa nu mai cer transa 2 de finantare.Avand in vedere situatia deplorabila a agriculturii si modul in care fermierii nu sunt sprijiniti cu nimic, am ajuns sa-mi doresc doar sa inchid proiectul .
In concluzie, pot renunta la transa 2 de bani, fara sa mi se solicite sa-i restitui pe primii sau in ce conditii prima transa nu se mai solicita?
Multumesc!



Discuție Adresare CEDO
Buna ziua,
Am cumparat o parcela de teren in 2007 pt constructie imobil. La momentul respectiv PUz-ul nu era terminat. Dupa terminarea PUz-ului am observat ca parcela noastra de teren urma sa fie strabatuta in intregime de o rascruce de drumuri. Am angajat un avocat si am cerut eliberarea autorizatiei de constructie, dar acest lucru ne-a fost refuzat printr-o adresa de la Primarie in care se preciza ca parcela va fi afectata de Puz-ul actual, dar ca Primaria nu dispune de fonduri.Am deschis un proces pe "obligatia de a face" in care obligam Primaria sa ne cumpere parcela,initial hotararea a fost in favoarea noastra urmand sa primim cv terenului la pretul evaluat de un evaluator autorizat. Primaria a facut recurs si hotarea a fost definitiva si irevocabila in folosul Primariei, noi pierzand cauza pe motiv ca " nu am aplicat speta din lege corespunzatoare, deoarece Tribunalul nu poate obliga Primaria sa cumpere ceva, acest lucru putand fi hotarat de Primarie in sedintele sale interne".Ideea este ca m-am adresat Primariei in nenumarate randuri, chiar solicitand aprobarea in sedinta a cumpararii parcelei, dar primarul a zis sa ne dresam instantei pt ca nu are fonduri si doar cu hotarare judecatoreasca ne poate despagubi.Mentionez ca Primaria a mai despagubit o fam in zona noastra, tot prin aprobare in sedinta dar cand ne-am solicitat noi drepturile pt ca practic de 5 ani suntem blocati, (nu putem vinde sau construi pe terenul respectiv)au spus ca nu mai au fonduri si ulterior au facut recurs cand hotararea ne era favorabila.Mentionez ca nu s-au inceput lucrarile pt noul PUz in zona.
Intrebarea mea este daca m-as putea adresa CEDO pt aceasta cauza sau ce pot face pt a-mi debloca terenul.
Multumesc!
Buna ziua,

Sora mea detine o societate care a fost inffintata in 2005.Pana in 2006 a fost activa pana in iulie, apoi din 09. 2006 pana in 09. 2009 a fost suspendata activitatea.
In timpul activitatii a avut 2 angajati iar dupa suspendarea activitatii nu a mai avut nici o operatiune.
In 2006 a ramas cu o restanta de vreo 2000 de lei. In 2007 s-a mutat din BT in Suceava dar nu a schimbat sediul societatii.
Anul acesta in august a primit o poprire de aprox 8000 de lei, care in noiembrie 2011 s-a concretizat in masuri asiguratorii cu sechestru pe un teren care val 30 000 de euro si a fost evaluat la aprox 4000 de lei.
Am fost la finante pt a ne interesa de debit, ni s-a spus ca fiind inactiva trebuie depuse toate declaratiile contabile din urma si ca debitul daca il achita pana in 31.12. 2011 este de 5400 de lei.
Dupa depunerea declartiilor in care trebuia prevazut imp forfetar pt perioada in care s-a terminat suspendarea societatii debitul a devenit 9800 de lei si asta daca platim in cateva zile.
As vrea sa stiu urmatoarele:
- pot contesta debitul pe motiv ca din 2006 pana in august 2011 nu am fost informata de datoria de la finante si ce sanse de castig as avea?( cei de la finante spun ca au trimis notificari la adresa veche, dar de ce nu au trimis si la adresa noua, aici trimitand doar sechestru)
- nu se poatet incadra in categoria de debite care se prescriu dupa o vreme?
-avand in vedere ca sora mea nu vrea sa mai folosesca societatea ci sa o inchida, este indicat sa cer reactivarea ei, asa cum imi sugereaza cei de la finante ?
Multumesc frumos!
Buna ziua,
Ma aflu in crestere copil din mai 2011 si am optat pentru concediu de crestere copil pe o perioada de 2 ani. Pe locul meu este angajata o persoana cu contract de munca pe perioada determinata ( nu stiu durata; mi s-a spus ca va pleca atunci cand ma intorc eu). Va rog sa-mi spuneti daca as putea reveni mai devreme la munca, cu toate ca am optat pentru concediu de 2 ani.
Multumesc!