avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1581 soluții astăzi
Forum Activitate Gabi22

Activitate Gabi22

Răspuns la discuția Oferta de pret, confidentialitate
Am inteles, problema este ca eu acum sunt urmarit penal din cauza angajatului care a transmis oferta mea catre firma cu care colaboreaza, administratorul acelei firme mi-a facut plangere penala pentru spargerea bazei de informatii a firmei (eu fiind fost angajat si mi-am deschis ulterior firma in acelasi domeniu), el s-a prezentat la politie cu acel print screen de la mail unde apar eu cu oferta mea trimisa catre "ileana", "ileana" trimite mai departe catre "Ion" (acesta probabil fiind superiorul) iar "Ion" trimite catre firma de care am fost reclamat. Acesta nu are nici o dovada cum ca eu as fi accesat baza lor de date dupa demisie, pur si simplu acest mail. Precizez ca oferta lui este publica si se gaseste pe internet.
Ce as putea sa fac?
Buna, spuneti-mi va rog, cand se face o oferta de pret catre o firma pentru prestare servicii, aceasta este confidentiala? Intreb asta pentru ca am trimis o oferta in interesul de a obtine un contract de colaborare catre o firma X care mi-a dat redirect la mail si a transmis-o catre firma cu care ei au contract de colaborare.
Este legal? cineva mi-a spus ca ar trebuii sa fie confidentiala.
Multumesc
Am mai avut o contestatie pentru retinerea talonului +amenda si am primit citatie cum ca am castigat, Eu nu am nici-o hotarare judecatoreasca pentru ca in momentu retinerii permisului am fost la judecatorie am depus contestatia si dupa ce a fost inregistrat dosarul am fost la politie si miam ridicat permisul pana la finalizarea procesului, eu trebuia sa primesc acasa citatie sau instiintare cum ca,cazul sa judecat in lipsa si este admis sau respins.
Eu am fost plecat din tara in luna noiembrie deci nu aveam de unde sa visez rezultatul din moment ce nu am primit nici o hartie
Buna seara.
Am avut proces la care nu mam prezentat din probleme personale in data de 2.11.2011 sa amanat pentru data de 9.11.2011 pentru "neacordare de prioritate" pedeapsa fiind suspendarea permisului pe 30 de zile, am aflat de pe net ca mi sa respins.
Problema este urmatoarea azi suntem in data de 2.12.2011 si eu nu am primit nici o instiintare in legatura cu retinerea permisului.
Vreau sa stiu daca in 9.12.2011 am voie sa circul pentru ca sunt 30 de zile de la finalizarea procesului perioada in care eu nam circulat dar nici nu am dus permisul la politie pentru ca nu am stiut rezultatul.
Buna ziua!
Am cumparat o masina inmatriculata in decembrie 2010. Proprietarul autoturismului care este trecut in acte a vandut masina din 2007 si din acel an nu sa platit impozitul, primul care a cumparat masina a tinuto 1 an si a vanduto fara a plati impozitul si fara a fi schimbate actele masinii pe noul proprietar. Persoana de la care am cumparat eu masina nu a platit impozitul pe 2-3 ani acumulanduse taxe pana in data de azi de 1700 RON impozit pe acest autoturism. Acum persoana de la care am cumparat eu masina nu vrea sa plateasca impozitul pentru ca i se pare absurd 1700ron pe 3 ani de zile ( masina fiind din 84 motor 1.8 benzina, pe an fiind undeva la 180 ron (precizez ca am contract de vanzare cumparare cu el). Proprietarul autoturismului acum vrea sa plateasca baietii impozitul si nu se intelege cu ei, eu fiind neutru pentru ca am de plata pe un an, acum proprietarul spune asa " Salut am fost azi la judecatorie am dovedit ca am vandut masina din 2007 si nu e datoria mea sa platesc impozitul, am primit de la judecatorie un act in care aveti timp 2 luni sa platiti impozitul si daca nu il platiti pot sa radiez masina prin ordin judecatoresc si penalizarile raman pe ultimu proprietar adica tu", este pozibil sa poata radia masina cum zice el ?
Ce pot sa fac eu acum? nu este datoria mea sa platesc impozitu lor ,am contractul cum ca din 13-12-2010 am cumparato.
Va multumesc.