avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto cu probleme
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto cu probleme

Buna ziua!
Am cumparat o masina inmatriculata in decembrie 2010. Proprietarul autoturismului care este trecut in acte a vandut masina din 2007 si din acel an nu sa platit impozitul, primul care a cumparat masina a tinuto 1 an si a vanduto fara a plati impozitul si fara a fi schimbate actele masinii pe noul proprietar. Persoana de la care am cumparat eu masina nu a platit impozitul pe 2-3 ani acumulanduse taxe pana in data de azi de 1700 RON impozit pe acest autoturism. Acum persoana de la care am cumparat eu masina nu vrea sa plateasca impozitul pentru ca i se pare absurd 1700ron pe 3 ani de zile ( masina fiind din 84 motor 1.8 benzina, pe an fiind undeva la 180 ron (precizez ca am contract de vanzare cumparare cu el). Proprietarul autoturismului acum vrea sa plateasca baietii impozitul si nu se intelege cu ei, eu fiind neutru pentru ca am de plata pe un an, acum proprietarul spune asa " Salut am fost azi la judecatorie am dovedit ca am vandut masina din 2007 si nu e datoria mea sa platesc impozitul, am primit de la judecatorie un act in care aveti timp 2 luni sa platiti impozitul si daca nu il platiti pot sa radiez masina prin ordin judecatoresc si penalizarile raman pe ultimu proprietar adica tu", este pozibil sa poata radia masina cum zice el ?
Ce pot sa fac eu acum? nu este datoria mea sa platesc impozitu lor ,am contractul cum ca din 13-12-2010 am cumparato.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:29, 30 Octombrie 2011
Achizitia autoturismului fara a detine toate documentele inclusiv certificatul fiscal,incumba responsabilitatea dvs
Daca anterior achizitiei,constatati inexistenta certificatului fiscal-care atrage suspiciuni privitor la existenta de debite asupra autoturismului,puteati sa indepartati problemele actuale
In baza hotararii instantei de judecata,ex proprietarul are dreptul sa radieze autoturismul de pe rolul sau,debitul ramas reprezentand obligatia de plata a urmatorilor detinatori
Aveti dreptul sa solutionati problema prin instanta de judecata,formuland plangere impotriva aceluia de la care ati cumparat autoturismul si care nu a achitat obligatii fiscale aferent perioada detinere autoturism

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot radia o masina nucusor nucusor am contract de vinzare cumparare actele sunt la noul propietar nu vrea sa perfectam actele ,de 2 ani platesc impozitu la primarie,am incercat sa radiez masina ... (vezi toată discuția)
Radiere auto fara acte vanzare - cumparare appolodor appolodor stie cineva cum pot radia de la fisc un autoturism pe care l-am instrainat unuei persoane pe care nu o mai gasesc si nici nu ma cauta si nici nu stiu cum se ... (vezi toată discuția)
Dacia1986 ContSters335756 ContSters335756 in anul 2004 am cumparat o masina dacia din anul 1986 de le proprietar am facut o citanta de mana pe care nu o mai am nici eu nici el :)si la scurt timp ... (vezi toată discuția)