avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1834 soluții astăzi
Forum Activitate vasilicaa

Activitate vasilicaa

fostul sot a trecut pe lista bunurilor partajabile montarea unei usi,montarea unui geam,renovarea unui perete de garaj si plantarea a 30 pomi fructiferi,inlocuirea ulucilor unui gard,saparea unei haznale.Nu a specificat ca eu platesc doua imprumuturi in banca in urma carora am achizitionat obiecte dew uz casnic si o masina pe care s-a grabit sa mi-o ia promitandu-mi ca-mi va plati ratele pt.aceasta.Evident ca baiatul beneficiaza de 2 ani de acest autoturism pe care eu il platesc in banca.Partajul dureaza de un an si jumatate...el; a cerut expertiza...expertii nu mai sosesc la mine acasa.Care credeti ca va fi hotararea judecatoreasca in acest caz,care se va solutiona intr-un final?#-o
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
Buna ziua....si eu sunt in aceeasi situatie.Fostul sot nu a mai platit pensia alimentara pt.fiica noastra de un an jumatate,deloc,lucreaza dar fara contract de munca si legea nu-l poate constrange sub nici o forma.Sunt f.indignata,fetita e la scoala,nici macar nu o cauta desi ea ii duce dorul si plange intr-una.Cine sau ce ii poate forta pe acesti caini sa se ocupe de copiii lor?
Discuție partaj
fostul sot a cerut expertiza tehnica pt.partajarea bunurilor dar nu a platit expertii nici la cel de al doilea termen de judecata. era firesc sa i se acorde plata in rate a expertilor ca sa se prelungeasca procesul/ avocata mea a cerut recaderea din aceasta proba dar judecatoarea nu a acceptat, ba mai mult i-a dat inca un termen de plata si aceea esalonata.cred ca e un caz de incalcare a legii.as dori amanunte in acest sens.multumesc