avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanmircea1968

Activitate bogdanmircea1968

De ce nu am dreptul la o copie dupa lucrarea copilului de la examenul de Evaluare Nationala?
Cum poti lua decizia de a face sau nu contestatie daca nu poti vedea mai intai lucrarea?
Cum poti fi pus sa semnezi inainte de contestatie ca iti asumi o nota mai mica fara sa vezi lucrarea copilului?
De ce nu ai dreptul de a cere o justificare atunci cand a doua nota scade foarte mult fata de cea initiala?
De ce poti vedea lucrare doar dupa ce jocurile sunt facute?
De ce chiar si dupa aceea,cand in sfarsit ai singurul drept de a o vedea pusa scanata pe un televizor nu poti nici macar sa iei notite,ce sa mai spunem de poze?
De ce inainte de a putea vedea lucrarea esti supus unui alt abuz,acela de a semna o declaratie ca vizualizare lucrarii nu mai poate duce la modificarea notei finale?
O lipsa totala de transparenta si o incalcare grava a drepturilor.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Se poate obtine instanta o reexpertizare a lucrarii atunci cand exista diferenta mare intre cele 2 note?
Buna Dimineata
Sunt medic intr-o unitate sanitara cu paturi de stat si am contracte cu mai multe firme pentru derularea de studii clinice cu beneficiu terapeutic in cadrul spitalului.Activitatea mea consta in urmarirea pacientilor inclusi in aceste studiiconform fiecarui protocol in parte.Pacientii vin la vizite periodice la centru (spital) vizite la care eu eliberez medicatie de studiu,se recolteaza analize specifice,se efectueaza examen clinic general,se urmaresc eventualele reactii adverse si tot ce tine de sanatatea acestora.Aceasta activiate se desfasoara conform legislatiei in vigoare avand toate aprobarile si avizele necesare,platind toate impozitele catre stat in urma remuneratiei primite in urma contactelor.Intrebarea mea este daca in caz de depasire a sumei de 35000Euro incasate in urma contractelor trebuie sa ma inregistrez ca PFA devenind platitor de TVA avand in vedere ca acest tip de activitate este legata de domeniul medical.
Mutumesc
Buna ziua
Sunt medic,am un CMI Diabet nutritie si boli metabolice si doresc sa ma extind in sensul de a face si internari de zi pentru pacientii mei.Am tot cautat pe internet si nu am gasit ce conditii si dotari ar trebui sa indeplinesc pentru obtinerea Autorizatiei Sanitare de functionare si a contractului cu Casa de Asigurari.
De asemenea sa fi vrut sa stiu daca se pot accesa si fonduri europene si care ar fi demersurile necesare.Mentionez ca locatia este in mediul urban.
Multumesc