avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate petrutu

Activitate petrutu


Bunicul meu a avut 3 case in comuna Jamul Mare, care au trecut in proprietatea Sfatului Popular in anul 1955. Acum nu mai sunt in viata nici bunicul si nici mama mea care ar putea sa stie mai multe despre aceste proprietati. Eu vreau sa revendic aceste case, dar nu stiu de unde sa incep. Pana in prezent am facut rost de la arhiva de un act prin care este aratat ca cele trei case (de fapt numerele de casa) au fost trecute in proprietatea Sfatului Popular al comunei.
Daca o sa incep un proces, va trebui sa ma adresez Judecatoriei Timis, sau se poate incepe procesul in localitatea in care am domiciliul (domiciliul meu este in alt judet)?
Trebuie sa imi iau avocat pentru aceasta revendicare sau pot solicita sa se judece procesul in lipsa mea si fara aparare?

Bunicul meu a avut 3 case in comuna Jamul Mare, care au trecut in proprietatea Sfatului Popular in anul 1955. Acum nu mai sunt in viata nici bunicul si nici mama mea care ar putea sa stie mai multe despre aceste proprietati. Eu vreau sa revendic aceste case, dar nu stiu de unde sa incep. Pana in prezent am facut rost de la arhiva de un act prin care este aratat ca cele trei case (de fapt numerele de casa) au fost trecute in proprietatea Sfatului Popular al comunei.
Daca o sa incep un proces, va trebui sa ma adresez Judecatoriei Timis, sau se poate incepe procesul in localitatea in care am domiciliul?
Si daca modific sediul firmei? Stiu ca pentru a modifica sediul firmei trebuie sa fie radiata.
Daca am o societate comerciala, am datorii foarte mari la stat, conturile societatii sunt blocate de catre ANAF, pot sa radiez societatea?
In ce conditii si ce implicatii sunt in acest caz?
Se pot sterge astfel datoriile?
Mama mea impreuna cu bunicii au fost deportati in Baragan, 4ani si jumatate. Au avut in proprietate tractor, moara si mai multe utilaje agricole care nu le-au mai gasit la intoarcere. Acum are un proces pe rol, pentru despagubiri morale, care in martie anul viitor este programat la CSJ. Eu am aflat acum ca in dosarul inaintat nu s-au solicitat si despagubiri materiale ci doar morale. Va trebui sa introduca un alt dosar pentru despagubiri materiale? Va rog sa-mi spuneti cum terbuie sa procedeze si de ce acte mai are nevoie ca sa poata sa castige procesul (in cazul in care o sa mai fie inca un proces).