avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate NMP

Activitate NMP

Contractul de comodat nu se inregistreaza nicaieri. Datorita sfatului dvs. dna "juridic dana" am alergat de nebuna pe la AFP si ANAF care mi-au spus ca Contractul de comodat nu e generator de venituri si de aceea nu se inregistreaza.
Buna ziua,
Intentionez sa infiintez un SRL cu unic asociat si administratorsi doresc sa stiu care sunt documentele/declaratiile legalizate la notar ce trebuie depuse in dosarul pentru Registrul Comertului. Actul Constitutiv trebuie publicat in Monitorul Oficial?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Sunt persoana fizica si detin o proprietate. Toate contractele pentru utilitati si facturile aferente sunt emise pe numele meu ca si persoana fizica.
Urmeaza sa infiintez (sa ma fac) PFA cu sediul in proprietatea pe care o detin. Cum trebuie sa procedez?
Trebuie sa fac contract de comodat sau de inchiriere intre mine ca persoana fizica si mine ca PFA ?
Facturile de utilitati emise pe numele meu ca persoana fizica le pot inregistra in contabilitatea PFA-ului?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Unde pot afla informatii despre PFA:
- despre infiintarea unui PFA
- despre coduri CAEN
- despre fiscalitate

Intentionez sa practic o activitate de consultanta pe marketing cu activitate ocazionala si costuri minime. E posibil sa ma fac PFA?
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati sa inteleg cateva aspecte cu privire la Concediul si indemnizatia de ingrijre a copilului astfel incat sa pot lua cea mai buna decizie (nu mai inteleg nimic din ordonanta si modificarile ei).
Cazul meu este urmatorul: in perioada 3 ianuarie - 5 mai 2012 sunt in concediu prenatal /postnatal . Dupa data de 5 mai 2012 voi intra in concediu de ingrijire a copilului.
Trebuie sa aleg una din cele 2 variante:
1. daca aleg de la inceput concediul de 1 an
- voi primi 75 % din venitul net?
- in perioada acestui an sau la finalul acestui an pot sa aleg sa stau in concediu de ingrijire a copilului si al 2-lea an sau trebuie sa aleg de la inceput 2 ani?

2. daca aleg de la inceput concediul de 2 ani
- cat este indemnizatia pentru primul an ? dar pentru al 2-lea an?
- ma pot razgandi si dupa primul an sa revin la birou? in acest caz primesc cei 500 ron pe tot parcursul celui de al 2-lea an?

Multumesc anticipat.





Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
M-am casatorit in anul 2009 cand am decis sa pastrez numele, acum in 2011 mi-am schimbat numele pe cale administrativa preluand numele sotului. Am informat angajatorul caruita i-am dat copii ale documentelor: CI, decizia primarului general si noul certificat de casatorie.
Odata cu modificarea numelui, nu ar trebui sa semnez un act aditional / anexa... la contractul de munca care sa fie inregistrat undeva (ITM)? Angajatorul mi-a spus ca nu mai trebuie absolut nimic.
Am nevoie de sfatul dumneavoastra intrucat in curand voi intra in concediu prenatal si mi-e teama sa nu am probleme mai tarziu fiindca nu am incredere in eficienta personalului din cadrul firmei care se ocupa de asemenea probleme.

Multumesc anticipat.