Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract de comodat, contract de inchiriere imobil
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract de comodat, contract de inchiriere imobil

Sunt persoana fizica si detin o proprietate. Toate contractele pentru utilitati si facturile aferente sunt emise pe numele meu ca si persoana fizica.
Urmeaza sa infiintez (sa ma fac) PFA cu sediul in proprietatea pe care o detin. Cum trebuie sa procedez?
Trebuie sa fac contract de comodat sau de inchiriere intre mine ca persoana fizica si mine ca PFA ?
Facturile de utilitati emise pe numele meu ca persoana fizica le pot inregistra in contabilitatea PFA-ului?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Da, veti incheia intre Dvs. persoana fizica si PFA, un contract de comodat sau de inchiriere (ca va este mai convenabil -contractul de inchiriere va trebui sa il declarati la finante si sa achitati impozitul pe venitul din chirii).
In acest contract puteti specifica si faptul ca utilitatile se suporta lunar de catre PFA, proportional cu gradul de folosire al acestora; pentru acest cuantum va puteti inregistra in contabilitatea PFA si cu aceste cheltuieli.