avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate niculita

Activitate niculita

Eu am iesit la pensie in data de 03.06.2011 pe caz medical,dupa 22 de ani in politie.La fel ca in cazul dvs dupa 3 luni mi-a dat un ajutor de 1000 lei lunar si o Decizie provizorie ambiguua.De atunci pina in prezent,14.12.2011 nu am mai primit nici o DECIZIE DE PENSIE si nici pensia care mi se cuvine.Deci sunt indata 7 luni si nu am mai primit nimic.Care este termenul legal de emitere si primire a DECIZIEI DE PENSIONARE,de ce dureaza atita timp..?
In schimb am primit prin posta 6 bilete ptr tren si autobuz cu reducere de 50 la suta.Ce i-mi folosesc mie biletele daca nu i-mi trimit banii si DECIZIA DE PENSIE.Mai am o intrebare pot sa depun plingere penale fata de Casa Teriotoraia de Pensie(normal ,pentru directorul acestei Case Sectoriale de Pensii,deoarece el este responsabil pentru acest lucru),sub aspectul savirsirii infractiunii de abuz in serviciu si neglijenta in serviciu ?Cred ca nu sunt singurul,si...UNDE-I DREPTATEA IN ROMANIA ? La portrocalii....?
Eu am iesit la pensie in luna iunie din MAI.M-am interesat la IPJ -Serv Financiar.Se dau salariile compensatorii cele referitoare la vechime(10-la 15 ani vechime,12 la 20 ani vechime si 15 la 25 ani vechime) numai in momentul cind vine Decizia de pensie.In functie de decizia de pensie(daca este pensie militara) se dau si celelalte,daca nu trebuie actionat in judecata.Asta e...
Multumesc pentru explicatii.La data de 02.09.2011 mi-a venit o Decizie provizorie de la Casa de Pensii in care este calculata vechimea si suma de 1000 lei lunar,in care este specificat ca la data cind va veni DECIZIA DE PENSIONARE se vor calcula toate drepturile.
Ne-au tras-o bine portocalii,la toti nu numai la politisti sau militari...
ACELASI LUCRU AM PATIT SI EU.OARE ACEI DE LA CASA DE PENSII CE FAC...?cUM S-A MAI MENTIONAT AR TREBUI SA NE UNIM TOTI PENSIONARII MILITARI SI SA FACEM GREVE,SA LE SPARGEM CAPETE.AM SERVIT PATRIA ATITIA ANI si datorita acestui lucru m-am imbolnavit(hepatita c cu 1 an interferon) Am 42 de ani si am lucrat in politie 20 de ani si 4 luni,numai la posturi de politie(ajutor sef post si sef post).Iar la data de 03.06.2011 am iesit la pensie(medical-datorita unor probleme de sanatate).Din luna iunie pina in prezent 02.10.2011 nu am primit DECIZIA DE PENSIE cit si pensia normal.De ce dureaza atit? In urma cu 1 luna de zile am primit o DECIZIE PROVIZORIE prin care i-mi era calculata vechimea , si mi s-a trimis prin MANDAT POSTAL suma de 3000 LEI(pentru lunile iulie,august si septembrie-deci 1000 lei pe luna).Intrebarea mea este de ce dureaza ATIT, aceasta i-mi va fi pensia dupa 20,4 ani de serviciu in politie in conditii speciale si daca in conformitate cu prevederile legilor beneficiez sau nu de salariile compensatorii(si care sunt alea-ajutorul de pensionare sau cele cite 2 salarii pe an pina la implinirea virstei de pensionare)