Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... A primit cineva ajutoare la iesirea la pensie din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

A primit cineva ajutoare la iesirea la pensie din structurile MAI?

Va rog sa-mi raspunda cineva daca a primit,sau urmeaza sa primeasca ajutoare la iesirea la pensie de invaliditate din politie in 2011conf Legii 284 Sectiunea 3 art20al.1si 2respectiv ptr vechime si cele 2 salarii/an pina la inplinirea virstei.Chiar daca nu a primit nimeni s-a interesat cineva daca se va lua sau nu?Va multumesc,=D>
Respecte domnu
Dvs asa tirziu intrebati. Inca nu ati primit aiutoarele cuvenite . De necrezut.
m_vasile, utilizator
Da cum sa nu ,am luat promisiuni ferme ca se vor da la rectificarea de buget.
Evident ca o vom lua "in mana" ca sa nu zic in alta parte ,mai e o luna si se incheie financiar anul .
Superb nu !!!
Eu am iesit la pensie in luna iunie din MAI.M-am interesat la IPJ -Serv Financiar.Se dau salariile compensatorii cele referitoare la vechime(10-la 15 ani vechime,12 la 20 ani vechime si 15 la 25 ani vechime) numai in momentul cind vine Decizia de pensie.In functie de decizia de pensie(daca este pensie militara) se dau si celelalte,daca nu trebuie actionat in judecata.Asta e...
1.Daca ai iesit in 2011 la pensie ai iesit cu leg.263/2010
2.Incepand cu 01.01.2011 nu mai exista "PENSIE MILITARA sau PENSIE DE SERVICIU"
3.Conform noii legi a pensiei unitare 263/2010
Art. 51
În sistemul public de pensii se acordă următoarele categorii de pensii:
a) pensia pentru limită de vârstă;
b) pensia anticipată;
c) pensia anticipată parţială;
d) pensia de invaliditate;
e) pensia de urmaş
4.Restul e gargara, indicatii pe linie portocalie si interpretarea gresit voita a sensului legii 284 privind cele 2 solde pe an pana la varsta limita de pensionare in defavoarea noastra.