avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... A primit cineva ajutoare la iesirea la pensie din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

A primit cineva ajutoare la iesirea la pensie din structurile MAI?

Va rog sa-mi raspunda cineva daca a primit,sau urmeaza sa primeasca ajutoare la iesirea la pensie de invaliditate din politie in 2011conf Legii 284 Sectiunea 3 art20al.1si 2respectiv ptr vechime si cele 2 salarii/an pina la inplinirea virstei.Chiar daca nu a primit nimeni s-a interesat cineva daca se va lua sau nu?Va multumesc,=D>
Cel mai recent răspuns: sorinpanait2 , utilizator 00:49, 26 Noiembrie 2011
Respecte domnu
Dvs asa tirziu intrebati. Inca nu ati primit aiutoarele cuvenite . De necrezut.
Ultima modificare: Duminică, 20 Noiembrie 2011
m_vasile, utilizator
Da cum sa nu ,am luat promisiuni ferme ca se vor da la rectificarea de buget.
Evident ca o vom lua "in mana" ca sa nu zic in alta parte ,mai e o luna si se incheie financiar anul .
Superb nu !!!
Eu am iesit la pensie in luna iunie din MAI.M-am interesat la IPJ -Serv Financiar.Se dau salariile compensatorii cele referitoare la vechime(10-la 15 ani vechime,12 la 20 ani vechime si 15 la 25 ani vechime) numai in momentul cind vine Decizia de pensie.In functie de decizia de pensie(daca este pensie militara) se dau si celelalte,daca nu trebuie actionat in judecata.Asta e...
1.Daca ai iesit in 2011 la pensie ai iesit cu leg.263/2010
2.Incepand cu 01.01.2011 nu mai exista "PENSIE MILITARA sau PENSIE DE SERVICIU"
3.Conform noii legi a pensiei unitare 263/2010
Art. 51
În sistemul public de pensii se acordă următoarele categorii de pensii:
a) pensia pentru limită de vârstă;
b) pensia anticipată;
c) pensia anticipată parţială;
d) pensia de invaliditate;
e) pensia de urmaş
4.Restul e gargara, indicatii pe linie portocalie si interpretarea gresit voita a sensului legii 284 privind cele 2 solde pe an pana la varsta limita de pensionare in defavoarea noastra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Politisti - salarii compensatorii si ajutoare la iesirea la pensie ionita962 ionita962 in noua lege a bugetului de stat pe 2012 nu se mentioneaza situatia (platile comensatorii si ajutoarele la iesirea la pensie) pentru militarii si politistii ... (vezi toată discuția)
Decizie provizorie de pensie, neacordare cuantum integral pensie - casa de pensii sectoriala tinaa tinaa buna seara . sotul meu s-a pensionat din iulie 2011 pe caz de boala de la isu , pompier. de la acea data pana in prezent a primit in 14 octombrie 2011 900 ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate politie dagruve dagruve Buna ziua.Am 51 de ani si 4 luni,am iesit la penie din politie medical luna aceasta si va rog sa-mi spuneti daca pensia medicala se transforma automat in ... (vezi toată discuția)