avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate cosminmir

Activitate cosminmir

@Adam Grecu, acum am inteles exact la ce ati dorit sa faceti referire in primul comentariu si va multumesc pentru precizarile amanuntite!
De asta m-am adresat celor care cunosc si au mai intampinat aceasta situatie, pentru a actionat legal.
Va multumesc pentru raspuns!
@Latka, costurile proiectului si lucrarea sunt considerabile si nu dispunem de aceasta suma.
Probabil aplicam ce ati spus dumneavoastra la punctul 2, iar in legatura cu punctul 3 sa atasez adresei catre primarie si asociatie un tabel cu semnaturile vecinilor?

@Adam Grecu, la ce poveste va referiti? Eu m-am adresat asociatiei si mi-a pus ca nu au resurse financiare pentru reparatie. Cand am fost la primarie mi-au spus ca pentru a se elibera certificatul de urbanism este nevoie de decizia comitetului execut al asociatiei de proprietari care este de acord cu aceasta reparatie, fara aceasta decizie nu se putea elibera certificatul de urbanism, iar in respectiva decizie scrie ca m-a mandatat pe mine in vederea obtinerii certificatului de urbanism si a autorizatiei de constructii.
Sunt eu beneficiarul direct ale acestor reparatii sau toti locatarii blocului repectiv?
Am intrebat doar daca exista aceste fonduri, nu ca astept aceste fonduri,
Am cautat raspunsuri pe forum, dar nu erau exacte pe aceasta speta sau probabil nu le-am gasit eu.
Buna ziua,
Am citit ce s-a mai discutat aici, dar speta prezenta este un pic diferita.
Locuiesc la etajul 4 al unui bloc ce este prevazut din constructie cu acoperis din tigla.
Tigla s-a deterioriat si atunci cand ploua mai tare afara apa se infiltreaza in apartamentul unde locuiesc si al vecinului de pe acelasi tronson. M-am adresat asociatiei de proprietari care mi-a comunicat faptul ca nu dispune de banipentru reparatie si m-a mandatat pe mine pentru a efectua refacerea acoperisului. S-a emis un certificat de urbanism pe asociatia de proprietari, reprezentata de mine, doar ca nu toti vecinii pot participa cu bani pentru a achita proiectul si lucrarea, suma fiind una considerabila, deoarece certificatul prevede inlocuirea acoperisului pe tot tronsonul de bloc, nu pot pune tabla doar partea aferenta apartamentului meu si al vecinului.
Intrebarea mea este urmatoarea, in cazul in care o tigla cade sau zapada pe o masina sau o persoana, cine este raspunzator pentru pagubele produse?
Exista fonduri in cadrul primariilor privind aceste situatii, ma pot adresa lor cu o adresa sa le aduc la cunostinta acest lucru?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Abuz din partea politiei rutiere
De ce nu s-au luat amprente si se vedea clar cine a fost la volan
Din ce am inteles este nevoie de un geam...multumesc de raspunsuri !
Casa este amplasata pe hotar, nu are gard. Trebuie montata si o centrala care necesita geam, geamul avand vedere spre curtea vecinul. Daca vecinul nu este de acord cu acest geam ce solutie exista?
Buna seara,
Am inteles ca fereastra de la o casa ce are vedere in curtea vecinului trebuie construita la o anumita distanta fata de baza casei si geamul trebuie sa se deschida intr`un anumit fel. Casa nu este cu etaj. Imi puteti spune si mie exact cum trebuie procedat si art. care se refera la acest aspect?
Va multumesc !
Răspuns la discuția Cerere respinsa
Multumesc de raspunsuri !