avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate elenailie

Activitate elenailie

Răspuns la discuția Scutire CAS Srl-D
In lege nu se specifica cat timp beneficiaza de scutire insa se specifica ca o SRL-D isi pierde calitatea de 'debutant' "la 31 decembrie a anului in care se implinesc 3 ani de la data inregistrarii"( OUG 6/2011). Nu se pierd astfel si facilitatile acordate odata cu pierderea calitatii de "debutant"?
Buna ziua, as vrea sa stiu cat timp este o SRL-D infiintata in mai 2013
scutita de plata CAS ? Multumesc , o zi buna!
Am inteles, desi mi se pare o prostie sa-l conditioneze pe sotul meu unde sa stea cu copilul sa-l ingrijeasca atat timp cat este cetatean european, asta apropo de libera circulatie a persoanelor in cadrul UE. Totusi in legatura cu alocatia, presupunand ca sotul isi pastreaza domiciliul in tara, dar vine in Germania destul de des cu copilul in vizita, pot sa-l scot pe copil de la alocatie din Romania si sa o primesc din Germania? Va multumesc anticipat pentru timpul acordat!
Buna ziua, am si eu urmatoarele intrebari :
Eu sunt in concediu crestere copil si beneficiez de indemnizatie, am optat pentru varianta pana la doi ani. Incepand cu iulie 2013 il voi trece pe sotul meu in concediu crestere copil acesta beneficiind in continuare de indemnizatie pana la implinirea copilului a varstei de doi ani, iar eu voi incepe serviciul in Germania cu contract. Intentionam sa plecam toti trei si deasemenea sa fac demersurile pentru a primi alocatia copilului din Germania. Cei de la agentia pentru plati si prestatii sociale Bucuresti ne-au spus ca sotul nu poate beneficia de indemnizatie decat daca ramane cu copilul in Romania. Exista posibilitatea ca sotul sa primeasca indemnizatia chiar daca sta cu copilul acasa, dar in Germania? Pot sa renunt la alocatia copilului din Romania si sa o obtin pe cea din Germania doar daca copilul si sotul raman in tara? Ceea ce ma intereseaza este ca sotul sa primeasca indemnizatia pentru ca el va sta cu copilul acasa, si sa primesc si alocatia europeana (renunt la cea din tara).

Va multumesc!
Buna ziua va adresez urmatoarea intrebare: daca lucrez cu contract de mandat cu un broker de asigurari cum sa fac sa imi deschid un stand cu asigurari al meu pentru care sa imi platesc singur chiria dar sa inchei asigurari pe firma de brokeraj cu care am contract? pot sa inchiriez pe persoana fizica standul, stie cineva care este procedura? Va multuimesc anticipat pentru raspunsuri celor care ma pot ajuta.
Răspuns la discuția bilant firma fara activitate
Pentru anul precedent am anumite solduri, ma refeream pe zero pentru exercitiul financiar 2011. Multumesc mult de raspuns.
Buna seara, in cazul unei firme care in anul 2011 nu a a avut activitate pe langa bilant "pe zero" mai sunt necesare si completarea tuturor celor 10 note explicative, al raportului administratorilor etc. ? Va multumesc anticipat celor care isi pierd timpul sa raspunda unui incepator in meseria de contabil.
din acelasi ordin am luat formula si am constatat aceasta neconcordanta si de aceea am postat intrebarea, am crezut ca poate nu am inteles eu. Va multumesc mult si va doresc o zi buna!
Răspuns la discuția declaratia 392
Da, si pentru PFA tot 25 este.
Conform OMFP 1016/2005 deducerea se acorda persoanelor cu venituri pana la 3000 de lei inclusiv, peste 3000(3001,....) nu se mai acorda deducere. Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit legea. Va multumesc.