avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1625 soluții astăzi
Forum Activitate JohnDoe22

Activitate JohnDoe22

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Si eu as avea o rugaminte in sensul celei de mai sus. Pana acum nu am gasit decat grilele pe care presupun ca le-a parcurs toata lumea, si anume cele de pe site-ul UNBR, care s-au dat in anul 2010. Insa ar fi grozav daca mi-ar putea cineva trimite si alte grile/ spete pe care le-au gasit.

Insa mai ales v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati putea trimite sinteze sau alte materiale pe care le folositi la invatat - eu pana acum nu am invatat decat de pe tratatele consacrate, dar nu am gasit nicio sinteza in format electronic. Orice ajutor mi-ar fi de mare folos.

Adresa mea e john_doe1704@yahoo.com

Va multumesc mult, mult de tot!
Buna ziua,
am o mica problema.

In anul 1992 tatal meu a cerut reconstituirea dreptului de proprietate, in baza L 18/91, asupra unui teren pierdut in urma colectivizarilor din perioada regimului comunist. Din cate am inteles, la acea data reconstituirile se faceau doar pentru suprafate de 5000 de mp, asa ca tatal meu, pentru a putea recupera terenul integral, a cerut reconstituirea a cate 5000 de mp pe numele sau si al fiecaruia din cei 4 copii ai sai.
La ceva timp decesul tatalui meu, am intrat in posesia titlului meu de proprietate si am observat ca pe acesta prenumele meu era trecut gresit,cu toate acestea eroarea nu este una flagranta, diferenta fiind doar de o litera.
Adevarata problema a aparut insa in momentul in care am incercat sa aflu cum as putea sa remediez situatia, cand mi s-a spus ca daca m-as adresa primarului din comuna in care este situat imobilul mi s-ar anula titlul de proprietate, deoarece reconstituirea nu s-a facut conform legii. Aceasta trebuind sa se faca pe numele tatalui meu, titularul dreptului la acea vreme.
In conditiile acestea as dori sa va intreb daca intradevar un primar poate anula un titlu de proprietate si daca as putea cumva remedia aceasta eroare fara sa ma adresez instantei de judecata din moment ce deocamdata nu dispun de resursele financiare pentru un proces.

Multumesc mult.