avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate emillius

Activitate emillius

Buna ziua!

In urma verificarii numarului VAT pe [ link extern ] .

Am sunat la ANAF-ul de sector la Departamentul Operatorilor Intracomunitari iar la ei inregistrarea noastra apare inscrisa corect. Deci, greseala nu este de la ei.

Pe constatatorul ONRC, de asemenea, toate datele noastre sunt corecte.

Pe site-ul [ link extern ]
se specifica faptul ca ei "nu isi asuma raspunderea pentru exactitatea informatiilor disponibile in VIES deoarece aceste sunt extrase din bazele nationale de date."

Aveti idee in ce baze de date interne mai pot verifica datele societatii?

Va multumesc anticipat!


Scuze, cod CAEN.
Buna ziua!

Ce cod CANE credeti ca ar fi ok pentru comert cu amanuntul al unor ceasuri smart cu localizare gps?

Este ok 4777 - "Comert cu amanuntul al ceasurilor si bijuteriilor, în magazine specializate"?

Subclasele din 474 - "Comert cu amanuntul al echipamentului informatic si de telecomunicatii în magazine specializate" nu includ articole electronice (ceasuri electronice smart).

Va multumesc!
Buna ziua!

Gasesc pe undeva un model de adeverinta/scrisoare de sarcina cu risc eliberata de catre medicul de familie?
Sau cum ar trebui sa "sune"? Medicul de familie la care am apelat nu stie.

Va multumesc!
Buna ziua!

In urma unui control al Politiei locale, ni s-au solicitat documentele de studii pentru angajatii din punctul de lucru cu activitate de comert cu amanuntul al unor produse.

Este legal sa ni se solicite documentele de studii pentru angajatii din punctul de lucru? Daca da, imi puteti da o justificare sau un temei legal?
Am intrebat politisul dar nu am primit un raspuns clar

De asemenea, la rubrica "buletin determinari sonometrice" (nu avem treaba cu asa ceva) din Nota de constatare s-au trecut calificarile personalului.

Va multumesc!

Va multumesc!
Buna ziua!

Fiica a mostenit 1/8 dintr-un imobil. Sotia defunctului a vandut imobilul fara acordul fiicei.
Se poate anula contractul de vanzare cumparare? Fiica poate cere ca mama sa ii plateasca cota de 1/8 din valoarea tranzactiei?

Ce proceduri sunt de urmat si ce variante ar fi in acest caz?

Va multumesc!
Buna ziua!

Pentru un angajat mai vechi (incadrat ca jurist) care va avea si atributiuni de DPO (Responsabil cu protectia datelor) se vor incheia obligatoriu doua contracte de munca, cu 8 ore cumulate ambele? Unul cu incadrarea de jurist si unul cu incadrare de DPO?

Se poate si alta varianta cu DPO intern?

Aceste doua incadrari
Răspuns la discuția Curs dezvoltare profesionala
Va multumesc!
Buna ziua!

Intr-un act aditional la c.i.m. care prevede conditiile participarii la un curs de dezvoltare profesionala se poate trece doar costul transportului? Cursul, se va tine in alta tara iar cazarea, masa si cursul sunt oferite in mod gratuit de catre furnizorul nostrul de produse.

Va multumesc!

Va multumesc!
Discuție GDPR
Buna ziua,

Am o mica neintelegere in legatura cu implementarea GDPR.
Intai se identifica datele care se prelucreaza si apoi se face o analiza scrisa (audit) in care sa se identifice eventualele probleme precum si remedierea lor din punct de vedere tehnic?
Este obligatoriu un Regulament Intern pentru protectia datelor cu caracter personal in care sa se regaseasca modul de prelucrare si cine prelucreaza?
Se intocmesc angajamente pentru persoanele care prelucreaza date conform GDPR?

Mai pe scurt, ce documente trebuie intocmite cu ocazia implementarii GDPR-ului?

Multumesc!