avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1790 soluții astăzi
Forum Activitate joc

Activitate joc

Răspuns la discuția art 320 alin 1
daca se va judeca separat pe calea civila procesul va fii intre victime si asigurator sau victime si inculpat .inculpatul mai are treaba cu procesul pe calea civila daca pe penal a fost condamnat ?

Răspuns la discuția art 320 alin 1
daca se va judeca separat pe calea civila procesul va fii intre victime si asigurator sau victime si inculpat .Se va platii si taxa de timbru judiciar ?
care sunt etapele unui proces cu tot cu recursuri, apeluri , si alte minuni ? trimitere in judecata ... si apoi???
Răspuns la discuția art 320 alin 1
dar inainte de a fii de acord cu punerea in aplicare a art 320 eu pot citii rechizitoriul ? Poate fi respins acest art daca este vorba de despagubire de catre asigurator [ strain ] pt victime ?
Discuție art 320 alin 1
se poate respinge de catre instanta art 320 alin1 chiar daca se recunoaste vinovatia din prima faza si anume pe ce criterii se poate respinge?
Răspuns la discuția Nu am primit citatie la Parchet
D-le LASCOSCHI poate nu m-am exprimat eu corect pt a ma intelege :cei dela politie nu m-au retinut sunt in libertate si au trimis dosarul la parchet de doua luni timp in care nu am primit nici o citatie pt audiere la parchet, avocatul poate sa studieze dosarul in acest timp ? la udiere la parchet cand voi fii citat procurorul ma poate retine pt arestare preventiva ?
vinovat ca am fost orbit de soare si nu am apreciat bine distanta intre masina din fata stationata si mine si am lovito in spate scz !
va multumesc pt raspunsuri dar nu stiu cum pot sa-mi invoc nevinovatia cand cei dela politia circ au zis ca ma fac responsabil pt accident si eu fiind la volan nu am apreciat bine distanta ramasa intre mine si camionul din fata stationat ,Nu stiu ce sa arat ca sunt nevinovat poate 80%vinovat sa zic si daca mint in fata instantei totul se intoarce impotriva mea deci nu am decat sa-mi recunoc vina si poate sa aplice art 320 alin 1si 2 eu eram curios daca asigurarile pe baza de CM ma pot despagubii si pe mine in baza politei de asigurare de calatori si bagaje ale autovehiculului condus de mine ?
ca sofer avand un accident privid art 178 si 184 [ un decedat si 5 victime cu 60 zile si una cu 90 zile CML] in fata instantei imi recunosc vina ca oricum ma vor scoate vinovat ca eu am fost la volan si fiind orbit de soare nu am mai apreciat distanta dintre mine si camionul stationat lovindul in spate si vor urma procedurile de judecata , asiguratorul va despagubii victimile pt ca eu nu am posibilitate si nici nu mi-am gasit servici carnet nu-l mai am si apoi ce va urma nu voi stii cred ca-mi va da cu executare ???intreb : eu ca sofer am avut doua plagi cusute si CM dat de spital nu la medic legist 31 zile beneficiez si eu de asigurator pt despagubire si daca da cum se procedeaza? au trecut 9 luni dela accident si inca nu am fost chemat la parchet pt prezentarea dosarului. VA MULTUMESC !
vinovatia ? persoana in cauza se afla la volan cand a lovit in spate un camion s-a intamplat cele relatate mai sus pe fondul orbirii de soare . deci oricum vinovat se face persoana dela volan ., nu?