avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1324 soluții astăzi
Forum Activitate steeefan2011

Activitate steeefan2011

Buna ziua,

Am si eu o intrebare.

Din cauza nedepunerii situatiilor financiare la timp, srl-ul a fost declarat ca fiind inactiv de catre ANAF.
Firma are datorii la ANAF de aprox 27000lei (impozit pe venit, TVA, etc.) si nu are angajati, deci in aceasta suma nu intra nimic legat de salarii, contributii, etc.

Cei doi asociati ai firmei pot cere falimentul? Ce se intampla in aceasta situatie? Mentionez ca in activele firmei nu exista bunuri care sa acopere aceasta datorie.

Vor exista popriri pe conturile asociatilor dupa lichidare?

Multumesc!
Buna ziua,

Am si eu o intrebare catre dumneavoastra. Am o cunostinta care nu si-a platit o perioada foarte lunga de timp impozitul pe apartament. Acum, s-a hotarat sa vanda imobilul. A solicitat un extras de carte funciara de informare, iar pana a iesit acesta, prietenul meu a platit tot impozitul restant.

Problema este ca in acest extras de informare, apare un privilegiu catre stat cu referire la aceste datorii.

Notarul i-a spus ca, in conformitate cu noul Cod Civil, trebuie ca un reprezentant al Primariei - Directia Impozite si Taxe Locale trebuie sa dea o declaratie autentificata (la notar) prin care se confirma ca nu mai exista datorii. Acea declaratie cica ar trebui dusa la ANCPI si apoi se va face radierea acestei sarcini. Simplul certificat fiscal, respectiv o declaratie doar din partea Primariei ca nu mai sunt datorii, nu e suficient.

Imi puteti spune daca exista si alta varianta mai rapida si legala? E cam urgent!

Multumesc.
Discuție SRL cu datorii
Exista urmatoarea situatie. O societate comerciala, 2 asociati, datorii la stat de aprox 25000lei (formate din TVA, impozit si majorari), fara angajati. Situatiile financiare se depun la anaf la fiecare 3 luni. Firma de contabilitate nu a depus anul acesta nici o situatie la anaf (martie, iunie, septembrie) si cu siguranta nu o va depune nici pe cea de la sfarsitul anului. Intrebarile mele ar fi:

1. ce se poate intampla?
2. cum pot face sa suspend activitatea firmei/sa inchid firma fara ca asociatii sa pateasca ceva?

Multumesc!
Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Exista o societate comerciala cu datorii la stat (TVA si impozit pe profit) la care s-au adaugat penalitati/majorari de intarziere. Totodata, din cauza faptului ca nu a fost platit, contabilul nu a mai depus situatiile financiare pe ultimele 2 trimestre (sfarsitul lui iulie si octombrie). Ce se intampla cu acea firma, respectiv cu administratorii acesteia? Va multumesc!

Mentionez ca sumele datorate nu sunt mari, iar administratorii nu detin in proprietate personala bunuri cu o valoare care sa acopere datoria.