avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate kissmy09

Activitate kissmy09

Multumesc mult!
în comunitatea avocatnet.ro
450
AZI
NOU! Analizăm toate informațiile zilei și îți oferim esențialul pe domeniul tău de activitate. Vreau să citesc!
Acest site folosește cookies. Informații aici
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele
Contract prestatie artistica, cesiune si autorizare drepturi de autor

kissmy09
Utilizator
18:52, 9 Februarie 2018
Buna seara.
Ma numesc Moldoveanu Maria,din Bucuresti.
As avea nevoie de cateva raspunsuri.
Am luacrat la o firma fara contract de munca sau de colaborare,singurul act pe care il semnam este un Contract prestatie artistica,cesiune si autorizare drepturi de autor,actul fiind semnat bilunar sau lunar,in functie de evenimentele pe care le aveam.
Aveam acces la o baza de date,de unde contactam oameni pt evenimente.
Ulterior am plecat de la firma respectiva,angajandu-ma la alta firma de acelasi tip,la fel,fara contract de munca sau de colaborare.
Avand un eveniment si neavand oamenii necesari,am intrat in baza de date a firmei anterioare.
Am fost instiintata de ei ca am incalcat regulile de confidentialitate pt ca am folosit oameni din baza lor de date(nu scrie nicaieri nimic despre baza de date,si mi-au spus ca trebuie sa platesc pe cale amiabila 2000 lei.
Daca nu,vom ajunge in judecata.
Ma pot actiona in judecata,avand in vedere ca nu am nici un contract cu ei,respectiv nici darile platite catre stat?
Multumesc,o seara frumoasa
Buna seara.
Ma numesc Moldoveanu Maria,din Bucuresti.
As avea nevoie de cateva raspunsuri.
Am luacrat la o firma fara contract de munca sau de colaborare,singurul act pe care il semnam este un Contract prestatie artistica,cesiune si autorizare drepturi de autor,actul fiind semnat bilunar sau lunar,in functie de evenimentele pe care le aveam.
Aveam acces la o baza de date,de unde contactam oameni pt evenimente.
Ulterior am plecat de la firma respectiva,angajandu-ma la alta firma de acelasi tip,la fel,fara contract de munca sau de colaborare.
Avand un eveniment si neavand oamenii necesari,am intrat in baza de date a firmei anterioare.
Am fost instiintata de ei ca am incalcat regulile de confidentialitate pt ca am folosit oameni din baza lor de date(nu scrie nicaieri nimic despre baza de date,si mi-au spus ca trebuie sa platesc pe cale amiabila 2000 lei.
Daca nu,vom ajunge in judecata.
Ma pot actiona in judecata,avand in vedere ca nu am nici un contract cu ei,respectiv nici darile platite catre stat?
Multumesc,o seara frumoasa
Răspuns la discuția 2 dosare penale
Va multumesc pentru raspuns. Oare se ia in considerare,daca se ajunge in instanta,si motivele pentru care am fost nevoit sa folosesc masina? Am avut o urgenta medicala cu cainele(avea pur si simplu o gaura in el) si locuiesc la aprox 70 km de Bucuresti. Am dovezi(poze cu cainele,reteta din data respectiva,carnetul lui etc) oare se iau in considerare?
Multumesc!
Discuție 2 dosare penale
Buna seara!!! In 2013 am primit 3 ani cu suspendare pt trafic de marijuana. Acum cateva zile am fost oprit in trafic de catre un echipaj de politie pt autorizatia de circulatie cu numere rosii,care expirase cu 3 zile inainte. Mi-au fost luate placutele si am fost la sectie,unde mi s-a dat o adeverinta ca pot circula(cu alta masina sau masina mea daca o inmatriculez) pe care trebuie sa o reinoiesc la 15 zile. Mi s-a facut dosar penal pt numerele rosii expirate....
Intrebarea mea este: pot face inchisoare pentru ca am acum inca un dosar penal?Politistii mi-au spus ca pot sa stau linistit ca nu este pe aceasi fapta si ca cel mai probabil se va da o amenda penala... dar totusi pe adeverinta pe care am primit-o de la ei scrie dosar penal..
Ce se poate intampla? se ajunge in judecata si este posibil sa fac inchisoare? Multumesc anticipat!!!:sorry::sorry:
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
va multumesc mult ..si va doresc tot binele din lume
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
buna seara ! imi cer scuze dar am o nelamurire eu am frecventat cursurile liceului la zi incepand cu data de 1 sept 2014 si am terminat la data de 31 aug 2015.Cele 24 de luni se socotesc din decembrie 2014 pana in nov 2016 deci eu fiind la liceu in perioada sus mentionata nu beneficiez de cele 12 luni?...va multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
va multumesc mult..si va doresc numai bine
buna ziua ! va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea intrebare:daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil urmand sa devin mama peste 4 luni:nu am nici un venit si nu am realizat nici un venit in ultimele 12 luni. in toamna anului 2015 am terminat liceul .mentionez ca nici viitorul meu sot nu are nici un venit si nici nu a realizat nici un venit in ultimele 12 luni..(nu a fost in tara) va multumesc si va doresc o zi frumoasa !
multumesc pt raspuns!