avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate baiazid

Activitate baiazid

As dori totusi daca cineva avizat citeste postarea sa imi precizeze cum se calculeaza diurna : exista o valoare fixa, e procent sau e la intelegere cu angajatorul?:-/
Multumiri !
Si puteti preciza la ce suma se ridica diurna?
Răspuns la discuția Ajutor disperat
Io zic ca nu e neaparat oricum ai factura ca sa dovedesti ca lemnele sunt in regula. Si pe factura e trecut mijlocul de transport, adica numarul masinii tale. Bineanteles ca nu strica sa ai si aviz de insotire a marfii da eu zic ca nu e musai cel putin din experienta proprie eu am lucrat si ca sofer si nu intotdeauna am avut si aviz.
Buna, am si eu o intrebare pentru cei cu mai multe cunostinte in domeniu. De curand m-am angajat la o firma pe un post de reprezentant vanzari. Acest job presupune vizitarea unor clienti aflati in alte orase. La interviu mi s-a zis ca firma va suporta cheltuielile de deplasare. Dupa interviu am aflat ca datorita distantelor mari la care se afla acesti clienti va trebui sa dorm in deplasare. Inainte de a il intreba pe angajatorul meu daca pe langa cheltuielile de deplasare, firma mai suporta si alte cheltuieli (cazarea si cheltuielile cu masa) am zis sa intreb pe forum sa nu vorbesc avioane.
Deci, voi ce stiti in general intr-o delegatie ce cheltuieli suporta o firma:
- cheltuieli de transport
- cazarea
- cheltuieli cu masa si cate mese 1,2,3 sau numai amiaza?:)
Va multumesc anticipat !
TKS:thumbup:
Cred ca nu am fost destul de explicit. Eu vreau sa lucrez in strainatate ca si cetatean maghiar(posed pasaport al Republicii Ungare)#-o
Sa zicem Germania.
Buna, de curand pe langa cetatenia romana am dobandit o si pe cea maghiara.
Principalul motiv pentru care am tinut neaparat sa dobandesc cetatenia maghiara a fost faptul ca detinerea unui pasaport maghiar iti inlesneste accesul pe piata muncii din Spatiul Schengen(aici ma refer la zona euro).
Intrebarile mele sunt:
- voi putea sa muncesc in strainatate in aceleasi conditii ca si un cetatean autohton,
- voi avea nevoie de rezidenta,
- voi avea nevoie de permis de munca,
- ce fel de ocupatii voi putea practica.
Va multumesc.
Va multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns la intrebarea mea, o zi buna in continuare.
Aveti dreptate, numai ca asta stiam si eu; am crezut ca exista si o alta modalitate.