avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ce cheltuieli cu delegatia suporta firma?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ce cheltuieli cu delegatia suporta firma?

Buna, am si eu o intrebare pentru cei cu mai multe cunostinte in domeniu. De curand m-am angajat la o firma pe un post de reprezentant vanzari. Acest job presupune vizitarea unor clienti aflati in alte orase. La interviu mi s-a zis ca firma va suporta cheltuielile de deplasare. Dupa interviu am aflat ca datorita distantelor mari la care se afla acesti clienti va trebui sa dorm in deplasare. Inainte de a il intreba pe angajatorul meu daca pe langa cheltuielile de deplasare, firma mai suporta si alte cheltuieli (cazarea si cheltuielile cu masa) am zis sa intreb pe forum sa nu vorbesc avioane.
Deci, voi ce stiti in general intr-o delegatie ce cheltuieli suporta o firma:
- cheltuieli de transport
- cazarea
- cheltuieli cu masa si cate mese 1,2,3 sau numai amiaza?:)
Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: baiazid , utilizator 12:04, 27 Iunie 2012
Cheltuielile decontate pe timpul deplasarii in baza unui ordin de deplasare:
-diurna
-combustibil daca va pune la dispozitie mijloc de transport sau c/v transportului cu alte mijloace de transport
- cazare cu factura sau fara,
- alte cheltuieli ce tin de exercitarea functiei
Cheltuiala cu masa nu se deconteaza decat in situatii de protocol.
Aceasta din urma cat si altele se specifica in regulamentul intern sau in CCM functie de politica societatii.
Si puteti preciza la ce suma se ridica diurna?
As dori totusi daca cineva avizat citeste postarea sa imi precizeze cum se calculeaza diurna : exista o valoare fixa, e procent sau e la intelegere cu angajatorul?:-/
Multumiri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chelt deplasare andrei44 andrei44 Toate chelt cu deplasarea se pun in 625 ? Adica si masa servita (daca aduce factura) biletele de tren, de taxi, diurna si cazarea, c/v combustibilului consumat ... (vezi toată discuția)
Decontare combustibil pentru avocati mlaap mlaap Parerile privind decontarea combustibilului pt avocati sunt impartite. Va rog sa imi spuneti daca pot deduce pe un pfa de avocat cheltuielile cu ... (vezi toată discuția)
Deplasare externa narcisal narcisal In cazul unei deplasari externe pentru care se asigura transportul, cazarea si masa nu se mai deconteaza si diurna. Adica mie asa mi se pare corect. Diurna as ... (vezi toată discuția)