avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate florinnicolaescu

Activitate florinnicolaescu

Nu exista niciun motiv prevazut in lege pentru care sa fie acea restrictie i fata casei. Doar daca...
Nu. indicatoarele au sageti care care stabilesc ca zona de interdictie este exact cat este deschiderea terenului respectiv. (a locuintei respective)
Un vecin are instalate semne de "oprire interzisa" pe lungimea de circa 20 m, cat tine deschiderea la strada si vroiam sa stiu cat este de legal si daca putem si alti locuitori de pe strada sa obtinem acest privilegiu, de a nu parca nimeni in fata casei noastre. Va multumesc.
Pot, in mod legal, sa solicit amplasarea de indicatoare de "oprire interzisa" pe toata portiunea curtii-12 m ? In ce conditii?
Am urmatoarea speta;
Am primit de la banca unde am lucrat o adresa prin care mi se solicita plata unui prejudiciu in temen de 5 zile de la instiintare, pe motiv ca o persoana fizica care a fost executata silit, a dat banca in judecata , a castigat deoarece executarea s-a facut dupa termenul de prescriptie de 3 ani -martie 2013, respectiv septembrie 2013.
Avand in vedere ca am iesit la pensie in decembrie 2011, ce obligatii de acoperire a prejudiciului am , daca eu am predat la plecare toate dosarele altei colege,care a facut demersurile prea tarziu.Daca sunt cumva raspunzator, cum ar trebui sa se calculeze cota parte de acoperire a prejudiciului avand in vedere salariul cand am iesit la pensie sau cuantumul pensiei la data hotararii executorii? Ce trebuie sa fac in continuare.
PS Deja am primit citatie de la tribunal , cam la 2 saptamani dupa primirea instiintarii de la banca.
Va multumesc anticipat,
Florin Nicolaescu
Răspuns la discuția Testament autentificat de notar
Multumesc. Cum puteam contesta certificatul de mostenitor daca nu stiu ce contine? Notarul mi-a spus ca este facut in baza unui testament. Am obtinut de la registrul de evidenta a testamentelor date privind notarul care l-a autentificat. Am ajuns la notarul respectiv si am vazut o fotocopie a testamentului si asa am constatat ca nu contine acea clauza - ultima dorinta-
Termenul de acceptare al succesiunii stiu ca este de 1 an, La succesiune trebuia sa particip si eu sa iau la cunostinta de existenta acestui testament, avand in vedere ca sotul nu m-a informat ca exista?Mai era nevoie de martori la dezbaterea succesiunii daca exista testamentul emis acum 10 ani?
Răspuns la discuția Testament autentificat de notar
multumesc mult pentru raspuns.
testamentul este facut de sora mea in favoarea sotului in anul 2007 iar ea a decedat la 24.09.2016. Eu am aflat de acest testament atunci cand am vrut sa depun o cerere de acceptare a succesiunii, deoarece sotul nu a dorit sa facem succesiunea (nu mi-a spus de testament) pe motiv ca el nu vrea sa intreprinda nimic pana nu se implineste un an de la deces.
de la notariat am aflat ca deja succesiunea fusese dezbatuta/incheiata din februarie 2017 fara sa ne spuna ceva.
multumesc anticipat pentru sfatul dvs
testamentul trebuie sa contina obligatoriu clauza < declar ca aceasta reprezinta ultima mea dorinta?>
daca nu o contine poate fi atacat in instanta, avand in vedere ca am motive sa cred ca acest testament a fost dat sub presiune?
Răspuns la discuția testament
multumesc mult pentru raspuns, abia acum l-am vazut.
puteti sa-mi spuneti daca testamentul nu contine fraza declar ca aceasta reprezinta ultima mea vointa este ok? aceasta clauza este obligatorie in redactarea testamentului?
multumesc anticipat.