avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate carmenbn

Activitate carmenbn

Am depus declaratia unica versiune A2.0.4/ 22.02.2019 cu date pentru anul 2018. Pe recipisa apare “perioada de raportare 12.2019”. Ce este gresit?
Am depus declaratia unica versiune A2.0.4/ 22.02.2019 cu date pentru anul 2018. Pe recipisa apare “perioada de raportare 12.2019”. Ce este gresit?
Din 2018, în adeverinta medicala se trec zilele de CM din ultimele 12/24 luni. Când se trec din ultimele 12 și când din ultimele 24?
Ce cota de impozit pe venit are o SRL-D, microintreprindere, infiintata in 2016 (inca nu are niciun venit), fara salariati?
Incepand cu luna dec 2012, am completat declaratiile 112 si 205 avand CNP-ul gresit pt.unul din salariati.Cum se poate corecta situatia aceasta la ANAF si ITM?
Răspuns la discuția Completare declaratie fond mediu
Multumesc
O SC importa diverse consumabile, in ambalaje de carton si plastic.Cea mai mare parte din acele ambalaje este trimisa mai departe catre clienti, ca ambalaj pt.marfa vanduta.Cum se declara aceste ambalaje in declaratia pt.mediu, la rubrica reciclat?Se datoreaza taxa de 2 lei/kg pt.ele?
Multumesc
O SC se incadreaza la regim normal de deducere/colectare TVA.TVA de la facturile emise se inregistreaza in 4427.Pt.facturile primite de la furnizorii care aplica TVA la incasare, are drept de deducere a TVA la primirea facturii sau doar la plata acesteia?Adica, inregistreaza pe 4426 TVA de la toti furnizorii, sau doar de la cei care nu aplica TVA la incasare?
La un import de marfa am platit TVA-ul in vama prin intermediul comisionarului vamal, respectiv acesta mi-a emis factura, pe care am platit-o prin banca.Cum inregistrez aceasta factura si ce trebuie sa apara in JC?