avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate patko

Activitate patko

Buna ziua!

Doresc sa va intreb daca pot sa platesc retroactiv CASS pentru 16 luni?
Anul trecut in mai am lichidat de la soc. la care am lucrat si am plecat in strainatate; fara sa ma inregistrez oriundeva (fisc; cass; pensii; etc).
M-am intors recent in tara si doresc sa aflu cum pot plati CASS-ul retroactiv pentru perioada in care nu am fost in tara.

Am fost la ei sa intreb, insa am primit un raspuns negativ, adica nu se poate plati.

Doresc sa aflu daca acest lucru este adevarat.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Pensie de urmas - Scoala de arte
Buna, va multumesc mult pentru ajutor! Am mai citit raspunsurile Dvs aici pe forum, si de cele sus mentionate stiam. Puteti sa imi spuneti unde mai exact pot verifica pe site-ul lor? Sau sa cer informatii prin mail?

Cu stima,
patko
Buna ziua, asi dori sa aflu daca o scoala de arte (curs foto/design cu durata de 2 ani) se accepta ca si forma de invatamant pentru pensia de urmas?

Mentionez ca am 24 de ani, si pana acum nu am beneficiat de pensie de urmas. Pe langa acest lucru cunosc persoane care cu acest curs primesc pensia insa cei de la casa de pensii mi-au comunicat ca in mod normal ar trebuii sa urmez cursurile unei facultati, ori postliceal.

Cei de la scoala respectiva mi-au comunicat ca ei sunt o institutie culturala, si nu apartin de ministerul educatiei. Si ca diploma primit nu este una acceptata de catre ministerul educatiei. Cursurile sunt non-formale.

Cunosc foarte multe persoane care cu ajutorul acestui curs au reusit sa scape de obligativitatea armatei (cand inca mai era obligatoriu)

Astept cu interes raspunsulie Dvs!

Cu stima,
patko
Buna,

As avea cateva intrebari legate de indemnizatii primite la angajare.

In acest an am absolvit facultatea si am beneficiat de indemnizatia de somaj pentru absolventi. Dupa doua luni si jumatate de la trecerea in somaj am reusit sa gasesc un loc de munca din fortele proprii, m-am angajat. Intrebarea mea este ca ce indemnizatii mai pot primi? Am citit ca se poate solicita o suma fixa, undeva pe la 400 de lei, sau se poate primi in rate egale cateva luni.
Firma la care m-am angajat solicita indemnizatiile primite pentru angajarea unui nou absolvent. Si am auzit ca in cazul in care nu sunt angajat 12 luni la firma respectiva va trebuii sa platesc inapoi indemnizati. Este adevarat? Unii mi-au zic ca trebuie platita inapoi si 'banii' care intra in posesia firmei. Sunt adevarate chestiile astea?

Multumesc!