avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate coze

Activitate coze

MULTUMESC! Dar cum trebuie sa fie adeverinta ptr a avea temei legal? (ca nu inteleg) .
Acum mai fac CONTESTATIE ptr. calcularea stagiului potential?
deci la calculul meu facut dupa modelul d voastra imi iese stagiul potential 35 ani- 10 ani, 9 luni si 9 zile= 24 ani2 luni si 21 zile( asta este stagiul potential) DECI NU MAI EXISTA UN ALT STAGIU SPECIFICAT. MULTUMESC!
m-cristina a scris:

Punctul F:stagiul total de cotizare realizat=13 ani 9 luni 9 zile .
Trebuia acordat un stagiu potential = 21 ani 2 luni 21.
(13 ani+9 luni+9 zile)+ (21 ani+2 luni+21 zile)=35 ani (stagiul complet de cotizare)
Acest lucru rezulta din decizie. Deoarece vi s-a acordat doar 18 ani 7 luni 21 zile stagiu potential, este un motiv pentru contestatie.
Mai aveti cumva trecut un stagiu asimilat in decizie?

Inteleg ca stagiul realizat ca urmare a activitatii depuse se compune din 10 ani 9 luni 9 zile la care se adauga 3 ani si 2 zile dovediti ca stagiu din adeverinta, dar fara sa fie valorificate contributiile ca zilier. Mai inteleg ca este greu acum sa obtineti o noua adeverinta.
Faceti contestatie, fara a aduce o noua adeverinta, contestatie motivata de faptul ca stagiul potential nu este stabilit corect.
De asemenea, solicitati casei de pensii sa va comunice buletinul de calcul, care a stat la baza emiterii deciziei de pensionare. Asa o sa puteti verifica ce venituri au fost valorificate.






la pc F stagiul total de cotizare este de 10 ani , 9 luni si 9 zile nu 13 ani cum am scris, prima oara
iar la stagiul potential 18 ani 7 luni 21 zile
imi cer scuze multumesc! astept rasuns . Am vb cu cineva sa vad daca rezolv si cu adev.

Scuze , stagiul total de cotizare realizat in cond normale de munca este 10 ani, 9 ani si 9 zile. Scuze inca o data. Multumesc si astept raspuns concret cu ce trebuie sa fac
deci in anexa am la PC F -si stagiul potential 18 ani 7 luni si 21 zile si la pc H- nr total pc realizate in cond normale de munca 4,77269 , in sistem agricol 0,00000, nr puncte coresp pensiei suplimentare- 0,58455, si nr pc aferente stagiului potential 10,25292.
PS am fost la casa pensiei si mi-au spus ca adev de 3 ani si 2 zile lucrate in agricultura nu are temei legal si zilele lucrate lunar.
Adeverinta specifica, ca am lucrat ca zilier in cadrul societatii pe fiecare an, un nr de zile si veniturile aferente anului respectiv. Se mai mentioneaza ca in perioada lucrata unitatea aretinut si virat cota parte de asigurari sociale si contributia ptr pensia suplimenta.
ADEV. are stampila expertului SPRL, al intreprinderii si semnaturile acestora plus semnatura sef contabil si a d nului care a eliberat adeverinta.
CE TREBUIE SA FAC? Imi spuneti daca trebuie sa fac contestatie
Ei vor sa scot iara acea adev . dar societatea nu mai exista si tre buie sa merg intr-un alt judet unde este arhiva si costa fff multi bani.
Daca nu rez cu adev. trebuie sa mai fac contestatie? Va rog un raspuns sa ma incadrez in timp . multumesc!
MULTUMESC MULT ! TOCMAI MA LAMURISE CINEVA . DAR DE CE NU S-AU LUAT IN CONSIDERARE SI ANII DE VECHIME? CA, CHIAR DACA NU AVEAM VECHIME TOT BANII ASTIA II LUAM. MULTUMESC!
Va deranjez iara. Astazi mi-a venit decizia de pensie si nu prea pricep . Va rog sa ma lamuriti care este suma pe care o s-o primesc lunar.
A- urmare a examinarii actelor.............se stabilesc urmatoarele
B-o pensie de asigurari sociale 327 lei........total drepturi 327.......drepturi stabilite incepand cu 28 feb.2012
C- plata dreturi se face incepand cu 28 feb 2012 la adresa.............
D- date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie
-varsta de pensionare 44 ani 4 luni si 9 zile
---data emitere decizie medicale 24 feb 2012
---cauza invalid- prevazuta la art68 alin 1 lit
----varsta la data deciziei medicale
---stagiul de cotizare necesar-
---varsta standardde pens in sistem public 63 ani
---varsta in sistem militar
---varsta ptr limita de varsta 63 ani
E- stagiul complet de cotizareprevazut de lege ptr>
sist public conditii normale de munca 35 ani
-sist public conditii sociale
-conditii militare
F stagiul complet de cotizare realizat 13 ani 9 luni si 9 zile
G -stagiul potential acordat 18 ani 7 luni 21 zile
H -puncte realizate- nr total pc realizate 15, 61016
punctaj mediu anual 0,44600
din care aferent stagiului de cotizare din sistemul agricol
I- valoare punct de pensie 732,80 lei

Motivare> nu s-a luat in considerare adev nr...de la intrucat nu se precizeaza temeiul legal al incadrarii si zilele lucrate lunar.
ASTA SCRIE IN DECIZIE
APOI IN ANEXA am iara pc Fcu anii de munca... si pc H cu nr total de pc 15, 61016 din care nr realiz in conditii normale de munca 4,77269......*si ( nr pc corespunzatoare pensiei suplimentare 0,58455
INTREBAREA MEA ESTE CARE E SUMA 327? SAU 732,80? VA MULTUMESC!
multmesc ptr sfat! vreau sa zic ca noi avem dovada de mostenitori a acestui teren. Actuala proprietara nu are nimic. eu am originalul actelor cu care s-a cumparat acest teren.
pai am spus ca noi avem documentele originale care dovedesc ca bunicii sunt proprietarii terenului. trebuie sa actionam in instanta?
Răspuns la discuția retrocedarea caselor cu legea 10
Vin cu amanunte: In dispozitia primita scrie asa: Analizand actele depuse la dosar si raportul comisiei interne de analiza constituita in baza dispozitiei nr 6269/17.12 2003, a primarului municipiului galati s-au constatat urmatoarele:
- imobilul teren si constructie revendicat a fost proprietatea lui //// conform actului de vanzare nrr....-
-imobilul a fost preluat de stat in baza ofertei de donatie
-imobilul teren nu poate si restituit in natura pe vechiul amplasament
- se poate atribui un teren in compensare..
-solicitanta are calitatea de persoana indreptatitaconform art........
- imobilul teren se incadreaza in prevederile art 2 lit c legea 10 2001 republicata
- ptr imobilul constructie demolat se va emite o dispozitie de acordare de despagubiri
In conformitate cu dispozitiile art 2 lit c si art 26 alin 1 din legea 10 ...privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 22 dec 1989 republicata
In temeiul art 68 alin1 art 115 alin 1 lit a din legea 215/2001 legea administratiei publice locale republicata si art.21 alin 4 din legea 10/2001 republicata
PRIMARUL MUNICIPIULUI .....DISPUNE:
ART 1 se acorda masuri reparatorii prin echivalent constand in atribuirea de teren in compansare, situat in ............
art 2-contractele de inchiriere dintre chiriasi si primaria municipiului.....inceteaza de drept incepand cu data punerii in posesie a noului proprietar prin semnarea de catre acesta a protocolului de predare - primire
atr 3- directia economica va opera diminuarea patrimoniului municipiului.... cu valoarea contabila a imobilului teren atribuit prin compensare
art 4 - directia gestiunea patrimoniului va opera radierea din evidenta patrimoniului municipiului..... a imobilului teren atribuit prin compensare
art 5 - prezenta dispozitie se aplica dupa i9ndeplinirea formalitatilor de publicitate imobiliara prevazute la art 25 alin 4 legea 10/2001 republicata care cad in sarcina beneficiarului atribuirii in compensare
art 6 cu aducerea la indeplinire a prezentei dispozitii se imputerniceste comisia constituita in acest scop
art 7- raportul nr 86 din 11 02,2009 intocmit de comisia interna de analiza constituita in baza dispozitiei nr.6269/17. 12 .2003 a primarului municipiului .... face parte integranta din prezenta dispozitie
art 8 Prezenta dispozitie poate fi atacata in justitie in termen de 30 de zile de la comunicare conform dispozitiilor art 26 alin 3 din legea 10 2001 republicata
art 9 prezenta dispozitie se comunica de catre serviciul revendicari:
- prefecturii judetului....
directiei economice
directiei de fiscalitate
directiei gestiunea patrimoniului
directiei urbanism
comisiei ptr punere in posesie
doamnei.......
DECI REFERITOR LA IMOBIL CONSTRUCTIE NU ESTE SPECIFICAT NIMIC . PUTEM MERGE IARA LA PRIMARIE SA CEREM SOLUTIONAREA CAZULUI SAU TREBUIE SA ACTIONAM IN JUDECATA?
VA MULTUMESC!