avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Activitate ramo85

Activitate ramo85

Răspuns la discuția Contract prestari cenzor
Imi cer scuze pentru intarziere.
Da, sunt acreditata ceccar insa nu vreau contract de mandatat pentru cenzor, vreau sa emit factura de pe pfa-ul existent.
Buna!
Sunt contabil expert si pe langa detin un pfa caen-activitati de consultanta in afaceri.
Mi s-a cerut de catre o asociatie de proprietari sa fiu cenzor.
Pot face factura de pe pfa? trebuie sa adaug un cod caen?
Răspuns la discuția Declaratii PFA 2014
Mai deranjez cu cateva nelamuriri
In declaratia 394 declar toata valoarea achizitiilor sau doar partea deductibila?
Pentru tva declar si platesc doar partea deductibila de 50% ??

Multumesc!
Răspuns la discuția Declaratii PFA 2014
Multumesc!
Răspuns la discuția Declaratii PFA 2014
Puteti, va rog sa postati termenele si obligatiile de plata pentru pfa platitor de tva in sistem real prestari servicii (nu am achizitii intracomunitare) incepand cu luna martie.

Multumesc!
Buna ziua!
Lucrez intr-o firma care dintr-un exces de zel doreste sa editeze-publice apoi o revista cu produsele/serviciile societatii in care sa apara si poza mea.
Am anuntat conducerea ca nu doresc ca poza sa imi fie facuta publica si raspunsul lor a fost: "Facem ce dorim cu imaginea ta cat timp ne esti angajata!".
Vreau sa stiu daca pot face ceva in ideea in care in continuare nu doresc publicarea pozei.

Multumesc!
Răspuns la discuția Incetare ctr si concediu prenatal
Asta inseamna ca la calculul concediului prenatal vor fi 85% din 900 net? chiar daca am avut in ultimile 6 luni 2000 net?
Buna ziua,
In data de 1 dec ctr meu de munca pe perioada determinata se termina si urmeaza sa nasc in 26 dec.
Am stabilit cu un coleg sa ma angajeze pe firma lui si de acolo sa ies in pre si post natal si sa imi depun actele pentru concediul maternal cu conditia sa platesc contributiile angajatorului si angajatului.
In contractul de munca actual salariul net este de 2000 ron insa pentru ca nu imi permit sa platesc contributiile pentru acesta as vrea sa imi faca angajarea pe 900 net.
Intrebarea mea este - stiu ca la calculul concediului prenatal se calculeaza cu 85% din venitul net de pe ultimile 6 luni. In cazul meu trebuie sa imi platesc contributiile la nivelul celor 2000? nu se poate ca prin noul contract sa fie 85% din noul salariu?
Stiu ca mai exista si optiunea de somaj care pare mai simpla insa nu vreau sa intru in somaj...

Multumesc.