Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Folosire imagine angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Folosire imagine angajat

Buna ziua!
Lucrez intr-o firma care dintr-un exces de zel doreste sa editeze-publice apoi o revista cu produsele/serviciile societatii in care sa apara si poza mea.
Am anuntat conducerea ca nu doresc ca poza sa imi fie facuta publica si raspunsul lor a fost: "Facem ce dorim cu imaginea ta cat timp ne esti angajata!".
Vreau sa stiu daca pot face ceva in ideea in care in continuare nu doresc publicarea pozei.

Multumesc!
Potrivit Noului Cod Civil, persoana ale cărei drepturi nepatrimoniale au fost lezate ori ameninţate, poate cere oricând instanţei:
a) interzicerea faptei ilicite dacă aceasta este iminentă;
b) încetarea încălcării şi interzicerea pentru viitor, dacă aceasta durează încă;
c) conatatarea caracterului ilicit al faptei săvârşite, dacă tulburarea pe care a produs-o subzistă (art. 23 alin. (1))

Articolul precitat în alin. (2) stabileşte că, totodată, persoana lezată poate cere instanţei să-1 oblige pe autorul faptei să îndeplinească orice măsuri socotite necesare de către instanţă spre a ajunge la restabilirea dreptului încălcat; bunăoară, obligarea autorului, pe cheltuiala sa, la publicarea hotărârii de condamnare sau orice alte măsuri necesare pentru încetarea faptei ilicite sau pentru repararea prejudiciului cauzat

[ link extern ]