avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate cris_alex

Activitate cris_alex

Baza la care ma refeream este un termen folosit de angajator, era salariu net oferit de el + comision. Salariul brut in contractul de munca este 960 lei. In contractul de munca este precizat doar salariul brut. Iar pana acum nu am fost informata de nici o modificare salariala.

Cat despre salariul net, mi-a fost dat tot timpul pe card si presupun ca daca este declarat de ei.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca legal angajatorul are dreptul sa-mi micsoreze salariul negociat la inceputul angajarii, dupa ce am anuntat ca sunt insarcinata?
Lucrez in vanzari si initial am fost angajata cu un salariu negociat de 1000 lei. Dupa o perioada am fost anuntata ca salariul meu se va calcula in functie de comision astfel: in cazul in care am comsioane, salariul se va calcula 800 lei (baza)+comisionul. Daca cele 2 nu insumeaza peste 1000 lei (salariul negociat) atunci voi primi salariul negociat de 1000 lei. Daca insumeaza atunci voi primi suma celor 2 adica 800lei+comisionul adica peste 1000 lei. In luna mai am instiintat angajatorul ca sunt insarcinata, iar in luna iunie am fost instiintata ca mi se modifica salariul astfel:
850lei (baza)+comision, iar in cazul in care nu fac comision, voi primi 850 lei. Este legal sa se aplice un alt mod de salarizare dupa instiintarea starii de graviditate?

In cazul in care acest nou model de salarizare se aplica tuturor angajatilor, este legal ca si mie sa mi se aplice?
Răspuns la discuția procedura succesiune
"As dorii in aceste conditii sa stiu care sunt drepturile ei pt aceea casa si ce drepturi are tatal meu."

si cum se va impartii in acest caz mostenirea? procentual vorbind
Buna ziua,

Bunicul meu a murit acum 6 luni, si ar trebui sa se deschida succesinea. Dar, in urma cu aproape 18 ani, cand a cumparat casa pentru care urmeaza sa facem succesiunea, traia in concubinaj cu o doamna, iar la momentul respectiva a hotarat ca dupa moartea lui, casa sa-i ramana ei, doar ca nu a facut nici un fel de acte in aceasta privinta. Casa a fost cumparata undeva la tara si in momentul achizitionarii a facut si un contract de ingrijire pentru babuta care avea casa, ceva de genul contract de vanzare cumparare cu clauza de ingrijire a fostului proprietar pana la moartea acestuia. Pana la moartea ei, bunicul a avut grija de babuta impreuna cu doamna. Acum 7-8 ani bunicul si doamna s-au hotarat sa "intre in legalitate" si s-au casatorit, As dorii in aceste conditii care sunt drepturile ei pt aceea casa si ce drepturi are tatal meu. Mai mentionez, din cate stiu eu ca doamna nu a fost trecuta in acte si nici nu i s-a facut nici un document notarial in care sa se precizeze ca bunicul meu doreste dupa moartea lui sa ii ramana ei casa.
Nu pot intra in somaj, iar angajatorul nu doreste sa ma dea in somaj, mi s-a spus ca odata cu incetarea contractului nu mi se prelungeste. Eu am inceput sa lucrez din mai practic, si cu un an inainte, desi am lucrat nu au fost platite cotizatiile la stat. Deci incepand din luna mai practic mi-au fost platite asigurarile. In aceste conditii as putea beneficia de concediu de maternitate? Legat de CCC stiam ca nu voi primi, de acest lucru m-am interesat. Si la un moment dat am aflat ca as putea sa beneficiez de concediu de maternitate, pentru ca in ultimele 6 luni mi-au fost platite asigurarile.
Sunt insarcinata in 27 de sapt, iar in data de 10 dec imi inceteaza contractul de munca pe perioada determinata, iar angajatorul nu doreste prelungirea contractului de munca. Din cate am inteles in 32 de sapt ar trebui sa intru in concediu prenatal adica pe 26 dec. Cum ar trebui sa procedez pentru a putea intra in concediu de maternitate platit (prenatal si post natal). Precizez ca incepand din 30 aprile am lucrat part-time si din 12 mai m-am angajat full-time, deci asigurarile mi-au fost platite. Pentru 2 saptamani trebuie sa mai platesc ceva asigurari medicale?