avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Activitate raluca29tim

Activitate raluca29tim

in cazul in care o sentinta civila este atacata cu apel, iar apelul este respins ca nefondat, si nu se mai face recurs, se legalizeaza sentinta pronuntata in apel, prin cerere la instanta care a pronuntat apelul?

multumesc
Doresc sa organizez o tombola la care sa participe toti cei care cumpara in urmatoarele 2 luni de la firma noastra. La sfarsit, vom face o extragere a catorva premii III, II si I pe baza numerelor de factura. Problema e ca n-am mai facut asa ceva niciodata si nu stiu ce obligatii legale avem ca organizatori... Am inteles ca intram in categoria jocurilor de noroc, desi nu as vedea asa actiunea noastra, ci este de fapt o premiere a celor care cumpara de la noi.... Unde pot afla mai multe detalii si cum o putem organiza fara a intra in ilegalitate?

Va multumesc anticipat.

Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Buna dimineata,
M-am hotarat si eu sa incep sa ma pregatesc pentru anul viitor, insa din ceea ce am citit din discutiile voastre, in primul rand, cartile pe care le am din facultate, pe care am terminat-o acum ceva ani, sunt total depasite.
Prin urmare vin cu rugamintea catre voi sa ma ajutati si sa imi spuneti cartile din care invatati voi, daca s-ar putea pe tematica....
Sincer, eu cred ca examenul de anul viitor se va da la civil strict pe noile coduri, insa probabil vom sti exact prin iunie 2014.....
Si deasemenea, va rog, sa mi recomandati si cartile de grile pe care voi le aveti....
Multumesc mult!

Buna tuturor,
In primul rand felicitari celor care au trecut cu brio de examenul din aceasta sesiune, iar celorlalti rabdare si spor la invatat pentru anul viitor!
M-am hotarat si eu sa incep sa ma pregatesc pentru anul viitor, insa din ceea ce am citit din discutiile voastre, in primul rand, cartile pe care le am din facultate, pe care am terminat-o acum ceva ani, sunt total depasite.
Prin urmare vin cu rugamintea catre voi sa ma ajutati si sa imi spuneti cartile din care invatati voi, daca s-ar putea pe tematica....
Sincer, eu cred ca examenul de anul viitor se va da strict pe noile coduri, insa probabil vom sti exact prin iunie 2014.....
Si deasemenea, va rog, sa mi recomandati si cartile de grile pe care voi le aveti....
Multumesc mult!
in decizie scrie ca drepturile au fost stabilite cu data de 01.02.2011.
iar decizia este data in 11.12.2011
pe data de 26.01.2011 a fost depusa cererea de recalculare a pensiei
Buna ziua,
In cazul unui pensionar MAI, care activeaza acum in domeniul privat, i-am fost emisa o decizie de recalcularea pensiei in decembrie 2011 cu marirea pensiei, iar in decizie se mentioneaza ca pensia marita se acorda din februarie 2011. Din ianuarie 2012 persoana in cauza a primit pensia marita conform deciziei din decembrie 2011. Problema este ca pentru perioada februarie 2011-decembrie 2011 pensionarul nu a primit diferenta de bani, cu toate ca a facut numeroase adrese la MAI si Casa de pensii a MAI.
Ce demersuri trebuie sa faca in justitie pentru a+si recupera banii?
Multumesc!
multumesc mult.
si solicit respingerea cererii privind dobanda ceruta? si plata esalonata? multumesc din nou
in cazul unei ordonante de plata, daca debitorul recunoaste debitul insa doreste plata esalonata, si respingerea capatului de cerere cu privire la dobanda ceruta de creditor.....trebuie sa formuleze intampinare ? sau cerere in anulare? multumesc
Buna seara,
as dori sa va intreb cum trebuie procedat in cazul in care unuia dintre administratorii unui srl i s-a refuzat o perioada de cativa ani accesul la datele societatii, insa ceilalti nu au dorit intocmirea formalitatilor de retragere din societate , acum s-a declansat procedura simplificata a falimentului, iar lichidatorul a cerut atragerea raspunderii patrimoniale a administratorilor conf. art. 138 alin 1 lit. a). Administratorul care a forit sa se retraga nu a avut la cunostinta despre modul in care a fost administrata societatea. Ce modalitate are sa demonstreze ca este strain de cele intamplate?
Va multumesc