avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Activitate alex_toth

Activitate alex_toth

Buna ziua

la firma unde lucrez, vrem sa angajam 4 oameni care sa asigura turele de noapte (monitorizare retele de calculatoare)

Programul de lucru va fi astfel : tura 2 : 17:00 - 01:00 si tura 3: 01:00-09:00. Acest program de lucru este mentionat in contractul de angajare. tura de zi urmand sa fie asigurata de noi, cei care lucram si in prezent.

Oamenii vor lucra o noapte da, una nu. deci in final vor avea 10 nopti lucrate lunar.

Intrebarea este daca putem mentiona in contractul de munca faptul ca in salariul brut X este inclus si sporul de noapte. Noi vrem la fiecare sa le oferim salariul burt X pe luna, ei semnand in contractul de munca faptul ca vor lucra numai ture de noapte. ceva de genul: alariatul va fi platit lunar cu suma X in care sunt incluse toate sporurile aferente. Sambata si duminica nu se lucreaza deloc.


Va multumesc
buna ziua,

sunt implicat intr-un proces de evaziune fiscala in calitate de martor. o ruda a comis-o si acum eu avand acelasi domiciliu sunt luat la bani marunti. am dat cel putin 5 declaratii identice cu tot ce stiu, dar in continuare sunt chemat la declaratii si la procesa ca sa spun si sa sustin acelasi lucru.

este vreo procedura legala sa nu mai fiu deranjat in acest fel? sa renunt la calitatea de martor si sa nu mai am nicio legatura cu cazul. chiar nu imi face placere
Buna ziua

Problema mea este urmatoarea. In urma cu aprox 2 luni am intrat in conflict cu angajatorul, eu nefiind de acord cu o anumita acuzatie care mi se aducea, angajatorii vrand de fapt sa platesc eu un produs din buzunar pentru un client care pretindea ca eu i-am spus ca produsul e gratis. In final s-a rezolvat pe cale amiabila cu clientul care a recunoscut ca a inteles gresit si in final totul a fost bine.

Ulterior am fost chemat la birou in bucuresti sa mi se spuna ca sefii sunt nemultumiti de activitatea mea. Motivele nemultumirii lor erau de-a dreptul ridicole (necesarul de marfa nu era complet, esti o persoana dificila si cu orgoliu prea mare etc). Rezultatul discutiei de la birou a fost sa imi schimbe incadrarea de la director de magazin la lucrator comercial, cu miscorarea salariului. Am acceptat acest lucru sperand ca situatia se va detensiona.

Dimpotriva. Presiunile au continuat.

Un lucru pe care l-am spus eu la birou si aici a fost gresala mea. Am fost intrebat de activitatea mea din ziua precedenta si am recunoscut fata de ei ca in timpul programului, timp de 10 minute, am ajutat-o pe mama mea sa completeze un tabel. 10 minute in care niciun client nu a intrat in magazin si nici nu aveam nimic de rezolvat, totul fiind in ordine.

Am fost acuzat de lipsa deontologiei profesionale. Din cauza asta si din cauza ca in timpul liber si in activitatea mea privata nu folosesc produsele firmei. Acuzele au fost: "Ce imagine isi fac clientii daca tu in magazin promovezi un produs si in viata privata folosesti un produs de la concurenta?". Mie nu mi se pare corect. Ce tine de locul de munca nu ar trebui sa se imbine cu ce fac in viata privata, dupa serviciu, mai ales ca echipamentele pe care le folosesc au fost cumparate cu mult inainte de a ma angaja si au costat bani frumosi. Nu imi permit sa le schimb doar ca lucrez la ei.

Recent a inceput procesul de mutare al punctului de lucru din Brasov iar eu am anuntat conducerea ca pret de 3 zile nu am cum sa lucrez peste program din motive personale. Am fost acuzat ca "Ce, colegii tai sunt mai prosti si lucreaza peste program si tu te distrezi"? Mentionez ca munca peste program nu este platita si nici compensata in zile libere. Este voluntara.

Joi, 16.05 am fost informat ca sefii doresc incetarea colaborarii si ca cel mai bine ar fi sa imi dau demisia, altfel o sa fie foarte rau pentru mine. Nu este acesta santaj? Nu au vrut nici macar sa imi acorde perioada de 20 de zile de preaviz din contract. Mi s-a spus ca de a doua zi ar fi bine sa nu mai vin la munca.

In prostia mea am semnat cererea de incetare de contract, dar nu am semnat inca decizia in original. Am semnat doar o copie primita pe email. Actul original este acum in mana mea, nesemnat.

Se mai poate face ceva in privinta asta? Ar ajuta cumva sesizarea ITM-ului? Eu nu doresc sa ma intorc la ei, vreau macar sa mi se acorde dreptul la somaj, eventual sa pot cere salarii compensatorii sau sa mi se acorde perioada de preaviz de 20 de zile.

Va multumesc

Cu stima,
Alexandru Toth
Răspuns la discuția penalizare incorecta
buna seara.

niciunul din noi nu are dovezi. e cuvant impotriva cuvant.

clientul asta e singurul care a inteles aiurea. in rest nimeni nu a pretins asa ceva.
Buna ziua

Va cer sfatul in legatura cu o problema pe care o am la locul de munca cu angajatorul. Dintr-o neintelegere de comunicare, un client a inteles altceva decat ce i-am spus eu (el a inteles ca o sa ii ofer gratis un produs de 870 lei) iar acum angajatorul vrea sa ma puna pe mine sa platesc acel produs pentru client si sa i-l dea lui intr-adevar gratis.

Cum pot proceda sa ma apar in acest caz? Este cuvantul meu impotriva cuvantului clientului. Daca ma va forta sa platesc eu acest produs, cum pot sa il platesc astfel incat sa pot contesta decizia lor in instanta? Il platesc pur si simplu sau ceo o decizie de impunere la salariu?
Buna ziua,

In aprilie 2010 am devenit asociat si administrator impreuna cu unchiul meu la una din firmele lui. Legea nu permitea sa fie actionar 100% la doua firme, asadar am intrat eu cu 10% in una din ele. La doua zile dupa ce am facut actele, unchiul meu a disparut, disparitia fiind inregistrata si la politie. Conform site-ului mfinante.ro, firma nu a mai depus bilantul din februarie 2009 si din cate stiu nici nu a avut activitate in perioada de dupa (nu s-au emis facturi, nu s-au inregistrat in contabilitate facturi), practic totul s-a rulat prin cealalta firma a lui.

Intrebarea mea este: mai exista firma sau a fost dizolvata automat? In caz ca exista, cum as putea eu sa ies din ea, sa ma stiu linistit. Presupun ca o simpla hartie de demisie nu este indeajuns, fara acordul tuturor partilor implicate.