avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate sza

Activitate sza

Buna ziua,

am nevoie urgenta de ajutorul Dvs. privind reducerea comerciala acordata de o societata romana pentru un client din UE.
Clientului se acorda o reducere comerciala ulterioara, dar factura este emisa de cilentul din UE catre societatea romana, totusi reducerea este acordata de societatea din romania. Exista un protocol incheiat intre parti. Avand in vedere ca reducerea comerciala este aferenta anului 2014, factura a fost emisa de catre client in anul 2015. Cum se inregistreaza in contabilitate si in declaratiile 300/390. Stiu ca in mod normal societatea romana ar trebuie sa emita factura de reducere dar ei nu accepta asa.

Multumesc anticipat petru raspunsuri

Buna ziua,

Un SRL non profit inregistrata in Ungaria in ce conditii poate functiona pe teritoriul Romaniei ?
- daca trebuie inregistrata la Reg.Comertului cu sediu permanent ?
- cum se pot deconta cheltuielile din Romania ( benzina, chiria unui imobil)?
- daca terbuie tinuta contabilitate separata in Romania?
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca un cetatean strain poate achizitiona un imobil in Romania si daca poate dobandi dreptul de proprietate asupra terenului ?
si
actele necesare pentru dobandirea imobilului?
racordarea la electrica si gaz se face simplu dupa obtinerea dreptului de proprietate?
ca sa fiu ma explicita:
prima infatisare a avut loc saptamana trecuta, paratul nu este de acord cu marirea pensie de intretinere , a angajat un avocat care cere plata cheltuielilor de judecata din urmatoarele motive :
- veniturile paratului nu s-au marit si actuala nevasta este insarcinata in a 7 a luna.
- au contractat un credit cat timp au fost casatorit si el plateste ratele ( contractul incheiat cu banca este numai pe numele lui)
- media salariul net este de 890 lei si aceasta ar permite o majorare de numai 22,5 lei , dar tot avocatul se contrazice spunand ca nu veniturile paratului nu au crescut si nu exista temei legale pentru majorarea pensiei

Pensie de intretinere a fost stabilita pe bazei unei intelegeri intre parti la data divortului aproximativ acum 1 an si nu pe baza salariului mediu net al paratului


va multumecsc pentru raspunsuri,
Primul termen de judecata a fost judecat, inca nu avem avem raspuns,
cererea a fost formulata ca sa fie stabilita pensie de interinere intrucat s-au marit veniturile paratului.
Dar si asa salariull este confidential fosta sotie nu are de unde sti daca s-au marit s-au nu veniturile paratului , probabil am gresit la formulare....
Pensie de intretinere a fost stabilita pe bazei unei intelegeri intre parti la data divortului aproximativ acum 1 an
Buna ziua!

In cazul in care copilul este incredintat mamei si aceasta depune actele pentru majorarea pensiei de intertinere a copilului minor, i se pot pune in carca cehltuielile de judecata pentru ca paratul( tatal copilului) a angajat avocat si sustine ca veniturile tatalui nu s-au majorat si actuala nevasta este insarcinata in luna 7 ?
Mentionez ca pe baza venitului net reiese clar ca pensie de intretinere trebuie majorata cu 22,5 lei (1/4 din salariul net) .
Daca cineva ma poate ajuta as dori sa-mi specifice si legile, articolele din c.pr.civ.
Va multumesc anticipat