avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan99

Activitate Stefan99

Buna ziau.
In decembrie anul trecut am apelat la un birou de avocati, care se acupa pe langa multe altele si de stergerea din biroul de credit. In situatia mea am avup probleme cu Unicredit si Axi-card. In ianuarie a inceput procesul, iar in 1 februarie am fost anuntat de catre avocat ca totul este in regula, ca s-au castigat procesele. In data de 25-26 februarie, cei de la Unicredit au disparut din fisa mea de situatii, dar cei de la Axi nici pana in ziua de astazi (19.04.2023). Imi puteti spune care este termenul legal pentru cei de la Axi pentru a dupune cererea de stergere la biroul de credit? Si cand se face actualizarea bazei de date la birul de credit? Multumesc mult.
Buna ziua. Decurand mi-am infiintat o firma si sunt automat neplatitor de TVA, firma care va avea ca activitate vanzare stradala de popcorn. Intrebarea este sa raman neplatitor sau nu? Echipamante (~1500 €) voi cumpara cu TVA, iar vanzarea voi face persoanelor fizice.
Buna ziua.

Ma numesc Stefan si sunt administratorul unei SRL care are activitatea suspendata de aproximativ 2 ani. Cu putin timp in urma am primit o scrisoare de la stat ca se va disolva firma din cauza cu nu are sediu (sa terminat contractul de comodat unde am avut sediul firmei). Datorii catre stat are firma 760 ron pe care intentionez sa le platesc, dar problema este ca firma are datorii catre alte firme. Intrebarea mea este daca statul va desfinta firma sau nu daca are datorii catre alte firme, si daca are datorii catre buget. Va multumesc si astept raspunsul Dvs.