avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Activitate bet1

Activitate bet1

Răspuns la discuția Neplata salariilor
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Neplata salariilor
adica este legal sa nu-ti plateasca salariile ?si nu faca niciun fel de demers in a incheia sau a continua raportul de munca?
Răspuns la discuția Neplata salariilor
cum ar fi?adica as vrea sa stiu mai concret ce trebuie sa fac,unde sa ma adresez?
Buna ziua,problema mea ar fi legata de sotul meu care este angajatul unei firme de transport marfa ca sofer pe tir cu un salar brut de 850 ron din aprilie anul curent salar pe care nu l-a primit niciodata + diurnele specifice soferilor (10%/km parcursi)din care a primit sa zicem un 35 % din km parcursi in total la aceasta firma.Administratorul firmei refuza sa plateasca pe motivul ca nu are bani,iar acum cand se punea problema de plata integral a luat hotararea sa ii desfaca contractul de munca,intr-un mod cel putin ciudat,dupa ce s-au facut deconturile ultimei curse,a fost chemat noapte la ora 11 sa isi i-a lucrurile din camion chipurile merge altcineva in cursa.A doua zi a invocat ca a angajat un alt sofer si ca sotul meu poate veni oricand sa lichideze tot ce are cu firma,cand s-a prezentat acesta nu i-a dat sa semneze nimic nici preaviz nici nimic,si binenteles nu i-a dat nici bani.A plecat la mare.Dupa ce i-am trimis un sms ca imi vreau banii(sotul meu) si ca daca nu il plateste vom urma demersurile legale,ITM,INSTANTA ETC,in cele din urma s-a infuriat patronul si a inceput sa-l calomnieze pe sotul meu,sa-l injure si ba mai mult sa-l ameninte repet prin sms-uri.Va rog sa-mi spuneti ce-i de facut?Cum sa fac sa-mi recuperez salariile pe lunile lucrate si aprox.1600 euro reprezentand diurnele conform km parcursi,pot dovedi acesti km cu cardul tahograf ce se poate descarca si atesta acest lucru.
Va multumesc
Răspuns la discuția card debit
adica nu imi blocheaza conturile,
blocarea conturilor se face numai daca nu ai venituri sau nu?
ma scuzati ca tot insist,dar as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva
cand se face blocare de conturi si cand poprire pe salar?
Discuție card debit
as dori sa-mi raspundeti la doua intrebari:
1.daca am un credit neplatit ,acum ca m-am angajat este posibil sa-mi fac un card de debit in care sa mi se vireze salariul?
la aceasi banca binenteles
2.daca am avut un leasing auto,au recuperat masina,insa imi mai cer o suma de bani eu zic ca nefondat dar ma rog..asta este,as vrea sa stiu cardul meu de salariu nou infiintat va fi blocat cu totul sau doar 30% din venituri?
Multumesc mult!
Doresc sa va intreb daca dupa ce am predat o masina cumparata in leasing pt care am achitat avans plus un an jumate de rate a cate 230 euro,este normal ca firma de leasing sa faca poprire pe conturi?Mentionez ca masina a fost cumparata pe baza de buletin,a fost predata cu acte de predare-primire,ei cer o suma de 1900 ron dupa doi ani de la predare
Răspuns la discuția poprire pe salar
cat timp poate sa dureze poprirea
Răspuns la discuția poprire pe salar
am uitat sa mentionez,copilul este trecut pe statulmeu de plata
as dori sa stiu daca este legal sa ti se faca poprire in conditiile in care veniturile per familie(compusa din 3 membri,doi adulti si un minor) sunt doar de 620 ron