avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate dumitru50

Activitate dumitru50

Incheiere contract individual de munca.
Buna seara! Sunt angajata unei firme de restaurare monumente istorice care lucreaza, in mare parte pe proiecte cu fonduri europene. Deci proiectele au perioada determinata si termene de finalizare bine stabilite. Intre proiecte, se intampla uneori sa fie o perioada de inactivitate de cateva luni, cum este si cazul de acum, din aceasta cauza angajatorul nu poate tine toti angajatii. Noi, angajatii intelegem asta, e specific domeniului nostru de activitate. Dintre noi, unii isi doresc ca in aceste luni de inactivitate sa beneficieze de somaj. Acum urmeaza problema si intrebarea: cand angajatorul a cerut contabilului actelele pt de angajatul care doreste somaj, acesta i-a spus ca nu poate sa ii dea pt ca asta ar insemna sa se blocheze de la stat postul timp de 12 luni, timp in care nu mai poate fi angajat pe post nimeni, nici maca aceeasi persoana cale l-a ocupat pana acum. E posibil asa ceva.....scrie undeva asa ceva, pt ca am cautat si in codul muncii si nu am gasit aceasta situatie? Sau contabilul firmei este prost informat? Tin sa precizez ca contractul individual de munca a incetat prin acordul partilor. Multumesc!
Buna ziua!
Daca doua persoane cumpara impreuna un imobil, se pot trece ambii in actul de proprietate, chiar daca nu sunt sot si sotie?
Buna seara!
As dori sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema : in urma unui accident rutier cu victime cu vatamare corporala usoara (vanatai si contuzii ce nu au necesitat spitalizare) si care s-a produs din cauza mea, nu am primit proces verbal intocmit la fata locului (nu mi-a solicitat nimeni sa semnez nimic). Multe persoane consultate ulterior mi-au spus ca nu e normal.
Peste cateva zile am fost la politie sa solicit PV si mi s-a spus de catre un agent de politie (altul decat cel care a constatat accidentul) ca nu l-am primit pt ca am refuzat sa semnez si sa astept ca imi va fi trimis unul prin posta in 45 zile de la data producerii accidentului.
Acum, victima vrea sa depuna plangere penala si sa deschida dosar de daune morale. Dosarul de daune materiale a fost deschis deja la firma de asigurare.
Mentionez ca agentul de politie a spus ca pot pleca dupa ce mi-a inmanat dovada inlocuitoare permisului.
In urma celor expuse mai sus, ar trebui sa ma ingrijoreze faptul ca nu am primit PV? Si nici nu stiu daca s-a intocmit unul doar in prezenta victimei sau nu.
Răspuns la discuția Accident cu victime
Va multumesc pt sfaturi si timpul acordat.
O zi frumoasa!
Răspuns la discuția Accident cu victime
Sau si mai precis, in cazul in care primeste zile de ingrijiri medicale in urma examenului medico-legal, se poate justifica suma ceruta, doar pt ca nu s-a putut prezenta la locul de munca in data scrisa in contract?
Răspuns la discuția Accident cu victime
Dar poate depune plangere penala pt vatamare corporala daca la spital nu i s-a constatat nici o vatamare?
Buna ziua!
In urma cu 2 zile am avut un accident rutier intamplat din vina mea, neacordarea prioritatii. Victima a fost dusa la spital, i s-au facut radiografii si nu s-a gasit nimic in neregura, prin urmare nu a fost internat. Dupa ce am terminat procedurile cu politia si am ramas intre 4 ochi a inceput amenintator sa spuna ca daca nu ne intelegem amiabil, ma va da in judecata pt daune. Mentionez ca pagubele masinii vor fi rezolvate de asigurare. A spus ca el trebuia sa plece astazi in Anglia cu contract de munca si pt ca din cauza accidentului nu a mai putut ajunge vrea o despagubire de 1500 de euro. Intrebarea mea este daca are dreptul legal sa ceara asa ceva, el neavand nici o vatamare corporala in urma accidentului. Va multumesc anticipat pt timpul acordat.