Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare

Buna ziua!
Daca doua persoane cumpara impreuna un imobil, se pot trece ambii in actul de proprietate, chiar daca nu sunt sot si sotie?
Desigur, vor fi coproprietari.
Este necesar ca ambii sa fie trecuti pe contractul de vanzare cumparare? Sau este de ajuns ca atunci cand se fac actele de proproetate sa die trevuti amandoi.

dumitru50 a scris:

Buna ziua!
Daca doua persoane cumpara impreuna un imobil, se pot trece ambii in actul de proprietate, chiar daca nu sunt sot si sotie?

Any05 a scris:

Este necesar ca ambii sa fie trecuti pe contractul de vanzare cumparare? Sau este de ajuns ca atunci cand se fac actele de proproetate sa die trevuti amandoi.

Este acelasi lucru. Actul de proprietate este contractul de vanzare cumparare.
raluk0207, utilizator