Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lipsa proces verbal accident rutier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lipsa proces verbal accident rutier

Buna seara!
As dori sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema : in urma unui accident rutier cu victime cu vatamare corporala usoara (vanatai si contuzii ce nu au necesitat spitalizare) si care s-a produs din cauza mea, nu am primit proces verbal intocmit la fata locului (nu mi-a solicitat nimeni sa semnez nimic). Multe persoane consultate ulterior mi-au spus ca nu e normal.
Peste cateva zile am fost la politie sa solicit PV si mi s-a spus de catre un agent de politie (altul decat cel care a constatat accidentul) ca nu l-am primit pt ca am refuzat sa semnez si sa astept ca imi va fi trimis unul prin posta in 45 zile de la data producerii accidentului.
Acum, victima vrea sa depuna plangere penala si sa deschida dosar de daune morale. Dosarul de daune materiale a fost deschis deja la firma de asigurare.
Mentionez ca agentul de politie a spus ca pot pleca dupa ce mi-a inmanat dovada inlocuitoare permisului.
In urma celor expuse mai sus, ar trebui sa ma ingrijoreze faptul ca nu am primit PV? Si nici nu stiu daca s-a intocmit unul doar in prezenta victimei sau nu.
Vi se va comunica PV la domiciliu