avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate Mioara57

Activitate Mioara57

DOMNILOR/ DOAMNELOR AVOCATI/ AVOCATE, referitor la randurile de mai sus:
- de ce nu se aplica principiul ERGA OMNES????
Astept un raspuns, multumesc!!
Răspuns la discuția Termen de prescriptie
Multumesc d-na avocat si d-le consilier juridic. O zi buna!!!!
In anul 2009 am absolvit ,,Stiinte administrative'' , forma FR la Spiru Haret.(cu scandalul iscat de ,,abramburica'' -- nu este etichetarea mea.)
Nici pana la aceasta data nu mi-a fost eliberata diploma de licenta.
Implinandu-se 3 ani, un termen de prescriptie, ma afecteaza cu ceva?
Va multumesc anticipat!!!!
Răspuns la discuția Reparatie acoperis bloc
Ca sa nu deschid alt topic, pun si eu o intrebare:
o hidroizolatie facuta la o scara, 19 apartamente (cu firma, garantie 2 ani), dupa cat timp ....omeneste vorbind, poti sa ridici ,, iar ciocul" ca vrei hidroizolatie? Stiu ca nu scrie nicaieri, dar nu se poate ca dupa 3 ani sa vrei iar sa se faca hidroizolatie. D-voastra ce spuneti?
Răspuns la discuția Femeia de serviciu
D-le CFI, daca in AG au fost 5 da si 9 nu, e..... NU schimbare. AG este for mai mare decat C.Ex.
Sincer nu prea am inteles. Ce se stabileste in AG este hotarator. ???????????
Răspuns la discuția Femeia de serviciu
Domnule CFI , adica intre AG, se mandateaza CEx. sa execute ce scrie in lege!
Răspuns la discuția Refuz primire notificare
D-voastra , care si faceti parte din asociatie, procedati cum v-am spus mai sus. Dar...... notificare? Daca nu vi se da raspuns in 7 zile adresati-va primariei , la compartimentul
,, Indrumare si sprijinire asociatii de proprietari si daca NU , la Corpul de control al primariei, sau in ultima faza la instanta. E grea viata la bloc!!!
Răspuns la discuția Refuz primire notificare
Notificare legata de ce?
Faceti o cerere catre presedintele asociatiei si el este obligat confom Legii 230 si H.G 1588/2007 sa va raspunda in 7 zile (art.12 A lit. d din 1588/2007)
N-are cum doamna, doar daca nu face ,,treaba mare'' in ziar sau la olita sa-l arunce pe geam sau ghena. Dar mai stii?????
Am trimis si eu o observatie si o propunere la proiectul de lege. Sa nu radeti , e ,,hazlie'' dar practica.
- daca la art.68 alin (2) , termenul scadent este acum 30 zile, atunci la art. 69 alin (1), trebuie modificat ,, respectiv 120 zile".
Si acum propunerea:
- la art.69 introdus un nou aliniat, alin. (5) in care sa se spuna:
,, In caz de neplata a cheltuielilor comune , mai mult de 90 zile, un reprezentant al furnizorului impreuna cu administratorul asociatiei de proprietari , va opri utilitatile , dupa care va sigila robinetii. Saptamanal , administratorul va fi obligat sa verifice integritatea sigiliilor. Desigilarea, duce la incalcarea art . 243 Cod Penal si se pedepseste cu inchisoare de la o luna la un an sau cu amenda''
.........................................................................................................................
Nu se aduce nici o incalcare asupra proprietatii individuale , dar restantierul ca nu plateste cate 2 ani, cate incalcari face , ii sfideaza pe toti cu aroganta ! In cele mai multe cazuri!
In baza art.25 alin.(1) si (2), se poate aliniatul de mai sus.

Sa vedeti, la bloc, cat o sa stea cu rahatul in WC, mirosindu-i ! La curte te mai duci dupa o tufa, dar la bloc........
Sa vedeti , o sa te caute el sa plateasca , ca sa ii dai drumul la apa , SA TRAGA APA LA WC , sa nu mai puta !!!
TREBUIESC masuri radicale si ferme , sa nu ne sfideze toti parvenitii !
Nu ar mai fi instantele incarcate , si cu dosare de la asociatiile de proprietari , se poate rezolva totul mai simplu SI MULT MAI EFICIENT !!!
Sigur, o sa spuneti ca sa se incheie Contracte individuale cu RAJA , dar va spun sigur, din miile de asociatii de proprietari din Cta, sunt poate 10 care au asa ceva. Aceste contracte mai mult incurca decat descurca, administrarea intr-un condominiu! ........................................................................................................................
Va spun din proprie experienta, pentru unul care NU VROIA el sa plateasca, dar avea si are magazine, masini, IMI ZICEA DA-MA IN JUDECATA . L-am dat in judecata , si la termenele stabilite, cu tot cu iar depunere pentru executare silita, A DURAT 1 an si jumatate , timp in care el a acumulat alte datorii.
Uite asa facem misto unii de altii!